Gå direkt till Nyheten (Debatt: Ja! Det är rätt att rösta på söndag)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 24 maj 2024

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Debatt: Ja! Det är rätt att rösta på söndag

Publicerad Wednesday, 16 September 2009, 12:22 av Redaktionen

ikondebattI dag svarar fyra nomineringsgrupper – gemensamt – på en debattartikel av Jörgen Larsson som ifrågasatte om han skulle rösta i valet. Klicka in och läs frågor och svar!

För att läsa Jörgen Larssons debattartikel och de kommentarer som följde:
Debatt: Är det rätt att jag röstar på söndag? Skriven söndag, september 13th, 2009

Nomineringsgruppernas svar på Jörgen Larssons frågor

Jörgen Larsson har inledningsvis i sin debattartikel lagt synpunkter på Svenska  kyrkans förmåga (eller oförmåga) att kommunicera med sina medlemmar. Detta är mycket intressant. Inom församlingen pågår just ett kommunikationsprojekt som syftar till att bättre föra en dialog med våra medlemmar. Vi har satt upp ett nytt mål i 2010 års budget:
”Utveckla dialogen med de boende i församlingen.”

Så till huvudfrågan: Är det rätt att jag röstar på söndag?
Svar: JA
Detta är en ödesfråga för Svenska kyrkan och demokratin.
Om ingen skulle rösta på söndag så undergrävs det demokratiska styrelseskicket i Svenska kyrkan. Kyrkofullmäktige, som väljs på söndag, är församlingens högsta beslutande organ och består enbart av förtroendevalda. Församlingens styrelse, kyrkorådet, består av förtroendevalda och kyrkoherden.

Ansvaret för kyrkans uppgifter åvilar dels de förtroendevalda och dels kyrkoherden i ett gemensamt ansvar.
Nomineringsgruppernas program är framtagna utifrån de uppgifter som är ålagda i det nationella dokumentet Kyrkoordningen och stiftets utfärdade Församlingsinstruktion. Således styr inte ”de teologiskt utbildade” nomineringsgruppernas arbete. Skillnaden i nomineringsgruppernas program återger hur kyrkans uppdrag tolkas.

”Varför ingen debatt i kyrkan så att väljarna ser att ni lever” frågar Jörgen. 
På lördag finns alla fyra nomineringsgrupperna representerade på torget vid Asplunds hörna mellan 10.00 och 13.00.
Välkomna då alla väljare och debattera med oss !

Rune Janbom
Talesman för de fyra nomineringsgrupperna