Johanna Gärdström vinnare i pingis-cup
Publicerad fredag, 09 oktober 2009, 12:05 av RedaktionenI lördags spelade Johanna Gärdström, Örslösa IF, McDonalds open i Falköping.
Johanna Gärdström ställde upp i tre klasser F15, DJ17 och DS3, bäst gick det i DJ17 där hon vann klassen.
I poolen blev hon tvåa men sedan i slutspelet vann hon i kvartsfinalen mot Hanna Utas Hansson, Lindomens BTK, med 3-2 i en tät och jämn match och i semifinalen hon åter en Lindome spelare, Hanna Rappman, och här vann Johanna med 3-2.
I finalen väntade Jessica Jonsson, Åsa IF, och åter igen blev det en femsettare där Johanna till slut vann med 3-2.
I de övriga klasserna placerade sig Johanna bra, 5:a i F15 och 3:a i DS3.
Grattis till framgången Johanna – önskar Gunnar – som en gång för länge sedan åkte med din Far till Villas bortamatch mot Edsbyn i hans Ford Granada. 1984 var det och Byn vann med 7-1!
Ja du Gunnar tiden går men det var ändå en trevlig resa vi gjorde fast vi var få Villaiter så hördes vi ändå som om vi vore ett hundratal ;-). Johanna tackar så mycket.
Grattis Johanna !
Anita o Ingvar