Gå direkt till Nyheten (Förslag: Höjning av Lidköpings elnät-taxa)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 09 mars 2026

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Förslag: Höjning av Lidköpings elnät-taxa

Publicerad måndag, 19 oktober 2009, 16:47 av Björn Smitterberg

Elektriciteten för de cirka 21.000 kunder som är anslutna till Lidköpings Elnät kan bli lite dyrare nästa år. En prishöjning på cirka 7,5 procent är förslaget som Teknisk Servicenämnd lämnat till kommunfullmäktige.

Lidköpings Elnät lyder under Teknisk Servicenämnd men det är kommunfullmäktige som fastställer taxorna.

Lidköpings Elnät behöver höja för att täcka kostnader som man får i det nät som försörjer Lidköping med ”råkraft”. Stamnätsavgiften stiger kraftigt nu och de kommande åren.

För en normal lägenhet handlar det om en höjning på något över 70 kronor per år. En medelstor villa kostar 181 kronor mer om året och om villan har elvärme blir det en kostnadshöjning på 285 kronor.

Lidköpings Elnät tar betalt för anslutningen till nätet. Det är alltså inte priset på el som Lidköpings Elnät kan påverka.