Nya certifikat till krögare i kamp mot droger
Publicerad måndag, 19 oktober 2009, 15:46 av Björn Smitterberg– Lidköpings krögare och dess personal sköter sig väldigt bra, sa Mikael Ekdén, chef för ordningspolisen i västra Skaraborg, när det i eftermiddag delades ut certifikat till krögare och personal som gått igenom utbildningar för att minska berusningen.
Nytt för i år är att även narkotikaberusning tagits med.
– Men narkotikaberusningen är inte lika enkel att se, sa Mikael Ekdén. Ändå tycker jag det är bra att krögarna vill vara med och samarbeta med oss i detta.
De som certifierades för sitt arbete mot alltför stor alkoholanvändning och mot andra droger var:
Milano
Läckö Strandgård
Närebo
Magnus Gabriel
Restaurang Sjökanten
Rymd
Lidköpings Bowlinghall
Krog & Kompani
Italia
Galejan
Café O Bar
Skybar
MS Gabriel
Pirum
Restaurang Sjöboden
Rhodos
Madonna
Läckö Stall
Fataburen och
Harry´s


Kan vi räkna med en lokal nolltolerans mot narkotika? Det är faktiskt inte kul att besöka vissa uteställen i Lidköping där en del gäster har pupiller stora som femtioöringar och där både killar och tjejer ”pudrar näsan” på toaletten.
Student 99 och alla andra knarkmotståndare (förhoppningsvis en väldigt stor majoritet)
Säg till vakter eller annan personal om Du/Ni upptäcker droganvändning på toaletterna. Vi måste alla hjälpas åt för att hålla skiten borta. Det handlar om vår säkerhet och ytterst om liv o död. Vem vill råka i bråk med en människa med amfetamin, rohypnol och alkohol i kroppen !!?? De skall inte finnas på krogen.