Biblioteket sparar för festivalen
Publicerad torsdag, 22 oktober 2009, 14:05 av Björn SmitterbergKultur- och fritidsnämnden har beslutat att minska budgeten för inköp av böcker, tidningar, musik och annat till biblioteken. Det så kallade mediakontot minskas med 300.000 kronor.
– Det är tydligt att när vi gör neddragningar inom idrotten så kan den tala för sig, säger Annica Stedner på Kultur och Fritid.
– Kulturen har svårare att göra sig hörd.
Det var en anonym läsare av Lidköpingsnytt som hörde av sig till Lidköpingsnytt och ifrågasatte varför det bara står om neddragningar i idrotten och inte i biblioteksverksamheten.
Lidköpings kommun försöker få ihop pengar till nästa års Lidköpings Kultur- och Porslinsfestival. Neddragningar görs på flera områden och ett förslag som stoppades var att sluta värma den konstgjorda fotbollsplanen. Det förslaget gick inte igenom, värmen blir kvar.
Men i stället har en besparing drabbat mediakontot för biblioteken. Kommunen drar ned 200.000 kronor och det betyder att även det statliga anslaget minskas så bortfallet blir 300.000 kronor. Det är en tiondel av kontot.
Biblioteket blir också av med personal för att finansiera annan verksamhet inom kultur-fritid. Kanske byta namn på den kommande Kulturnatten till Kulturskymning?
Äh skit i biblioteket, vi har ju Sveriges dyraste bandyhall att titta på!
Rickard: En liten upplysning i all välmening. Stör dig inte på TG, han är ett så kallat troll i dessa sammanhang så ligg lågt.
Värma en gräsmatta för att spark boll när det är snö?
När det finns bandy! Herregud! Vad kommer härnäst? En uteplan för innebandy kanske?
Kerca: Jo jag har förstått de men ”Troll” är inte det lite väl snällt ord?
TG: ska du va sarkastisk och ironisk kan du väl ändå hålla dig till sanningen? Sist jag kolla så fanns det ett par hallar i Sverige som kostat mer att bygga.