Bara en Lidköpingsbo på M:s riksdagslista?
Publicerad torsdag, 29 oktober 2009, 09:33 av Björn SmitterbergModeraternas i Skaraborg provval inför nomineringen av kandidater till riksdagsvalet satte Cecilia Widegren i Vara högst upp. Bara ett enda namn med anknytning till Lidköping är med på den lista över namn som kommit med i provvalet – Bertil Jonsson i Saleby som kom på sjätte plats.
På andra plats finns Lars Elindersson i Falköping och på tredje Charlotte Nordström i Skara.
Den 28 november kommer partiet att fastställa nomineringarna.
När det gäller provvalet till regionen fick Sten Bergheden i Mariestad högsta betyget. Gunilla Levén i Vara blev tvåa och Tord Gustafsson i Skövde på tredje. Här återfinns Bertil Jonsson i Saleby på fjärde plats och Joachim Grundin i Skara på femte. Svante Hemberg i Lidköping finns med på nionde plats.
Provvalet är en slags ballong som släpps för att se vart vindarna för den och ge en vink om vad medlemmarna i partiet tycker om olika kandidater.
Tack och lov för det !