Ensam på S-kongress som Lidköpingsdelegat
Publicerad måndag, 02 november 2009, 15:37 av Redaktionen
En av dem som var delegat på socialdemokraterna kongress var Pia Ehn. Hon var dessutom den enda från Lidköping. I Skaraborgspartidistrikts val var hon den som fick nödvändigt antal röster för att ta en plats av Skaraborgs elva.
Varför Lidköpings Arbetarekommun fick så liten utdelning vill Pia Ehn inte tala om. Om det kan man spekulera – fast bara internt, kanhända.
Men på sista dagen är Pia Ehn nöjd med kongressen, men inte helt.
– I den temagrupp jag var med slogs jag för en individualiserad föräldraförsäkring, det vill säga hälften var för föräldrarna. Det har ju vi i S-kvinnor kämpat för sedan 1976! Men det blev en kompromiss enligt en- tredjedelsmodellen. En tredjedel får föräldrarna själva bestämma över vilken som skall ha.
En annan fråga var tandvården där Pia Ehn argumenterade för att det skulle in under helkostnadsskyddet:
– Att tänderna räknas som om de inte tillhör kroppen tycker jag är ologiskt. Men jag förstår ju att det ekonomiskt är dyrt med en sådan reform. I synnerhet i dessa tider kanske det är orealistiskt.
– Det har varit en bra stämning på kongressen, säger Pia Ehn och i det instämmer riksdagsmannnen från Lidköping Carina Ohlsson, som suttit i valberedningen, gruppen som diskuterar och föreslår namn till de som skall väljas till uppdrag inom partiets ledning.
Man kan anta att förtroendet att sitta i en sådan valberedning säger en del om förtroendet för Carina Ohlsson inom partiet. Något som valbredningen föreslog var omval av Pär Nuder i programkommissionen – den som skall presentera ett nytt partiprogram 2014.
Pär Nuder är alltså inte i kylan, precis.
Carina Ohlsson vill betona några saker hon varit extra nöjd med.
– På den här kongressen har vi i Västsverige arbetat ihop på ett helt annat sätt än tidigare, Mona Sahlin har en annan typ av ledarskap – i till exempel temagrupperna har ombuden kunnat diskutera och fått igenom åsikter som förts fram av tema-gruppen som dess egna. Bra beslut är också tredelningen av föräldraförsäkringen och beslutet om en återställning av arbetslöshetsförsäkringen.
Att socialdemokraterna nu godtar vinst inom vård-skola-omsorg då den läggs ut på entreprenad, och som många inom det egna partiet är starkt emot, vill Pia Ehn och Carina Ohlsson först se skrivningarna av besluten innan de kommenterar. De menar att kraven på kvalitetssäkring gör att det blir svårt att ta ut vinster.
Båda betonar den goda stämningen på kongressen och att de hoppas att den nu sprider sig inom deras parti.
-Den här kongressen befäster Mona Sahlins ställning och hennes annorlunda typ av ledarskap.
Om den goda stämningen ger resultat i valet 2010 – ja det återstår att se.



Individuell föräldraförsäkring låter kanske bra för teoretikerna i partiet. Låt istället föräldrarna själva bestämma, jag är övertygad om att föräldrarna är de enda som är kapabla att avgöra vad som är bäst vad gäller exempelvis familjens ekonomiska situation för tillfället vilket troligen ger barnet/barnen de bästa förutsättningar för en bra start i livet. Detta är inte enbart en jämställdhetsfråga utan en ekonomisk fråga för väldigt många.
Mona Sahlins ledarskap? Brist på ledarskap möjligtvis…
Ronny, om inte jag missminner mig så ska även en del av den ev. ekonomiska förlusten betalas ut enl. förslag.
Sen håller jag inte med dig om att det inte enbart är en jämställdhetsfråga, just det faktum att många föräldrar väljer att mamman stannar hemma längre pga ekonomi är ett enormt jämställdhetsproblem.
Jag tycker man tappat fokus i den här frågan. Det här handlar om barnen och vad som är bäst för dom, inte att fixa till jämställdhets-statistik för att några politiker tycker det är viktigt. Beslutet skall uteslutande ligga hos föräldrarna för det är dom som vet vad som är bäst för deras barn. Om det sen är ekonomi (eller vilken omständighet som helst) som ligger till grund för deras beslut skall politiker inte lägga sig i.
Demokrat: Det ÄR inte enbart en jämställdhetsfråga. Ekonomi är en oerhört viktig del av många familjers vardag. Försäkringen blir aldrig accepterad om nån på grund av ett ”jämlikt” regelsystem skall tvingas att ta ut ett antal dagar. Vi lever i ett modernt samhälle med kompetenta och välutbildade familjemedlemmar som klarar att ta ansvar för sina barns bästa. Jämlikhet uppnås aldrig med hjälp av ett stelbenta och hämmande regelssystem.