Gå direkt till Nyheten (Den gamla bilden: Kvarteret Giraffen med café Freden)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 27 mars 2025

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Den gamla bilden: Kvarteret Giraffen med café Freden

Publicerad tisdag, 03 november 2009, 07:34 av Tore Sahlström

cafefreden_lopDenna vecka handlar den gamla bilden om kvarteret Giraffen ,och framförallt Café Freden.
Café Freden revs i juni 1981, för ge plats den nya gymnasiebyggnaden. Längst ut mot häcken syns Spiras kiosk, som hade en stor kundkrets från Läroverket, på motsatta sidan.

Café Freden var mycket populärt bland alla elever på Läroverket.
Det är många timmar som Lidköpings skolelever tillbringade på det populära caféet. Mycket beroende av den stora jukeboxen som fanns här, och även det goda kaffet till rimliga priser.

I korsningen Stenportsgatan och Läckögatan låg Freden, som även hade kiosk på tomten. I husets andra våning fanns ett rum som ”Skara-Pelle” disponerade. Han var konservator, och stoppade upp djur – mest fåglar.

cafe_freden

Bilderna i reportaget är klickbara.

Ägare till Café Freden var Börje och Stina Anderberg, och delägare var även Stinas syster Inga och svågern Birger Spira. På  caféet var det mycket liv och rörelse – i synnerhet på lördagarna.

På somrarna var uteserveringen igång, som var mycket populärt på 50-talet.
Inne på caféet fanns skyltar med följande text: Spritförtäring inom denna lokal total förbjuden.
Trots förbudsskylten hindrade det inte alla, från att ta sig en kaffegök. Var det någon som hade alltför skällt kaffe i koppen, åkte både kaffet och gästen ut.

cafe_freden_rivs

Freden rivs 1981

Många av gästerna på Freden var med i stans idrottsföreningar, inte minst från närliggande IF Heimer. När ”Heimarna” var på caféet var ofta även  den välkände Lidköpingsprofilen Nils Nisse Apa Gustavsson här. Han var här kanske för att berätta om den fantastiska hörnan, som Nisse gärna och ofta berättade om. Han sa att han var den ende i världen som slagit en hörna och sprungit fram och nickat bollen i mål. Den historien är en riktig klassiker från Nisse Apa.

Birger Spira stod ofta i kiosken , men dessutom låg det på hans lott att köra ut kaffekorgarna. Det var till verkstäder och firmor, som ville ha levererade färdiga kaffekorgar. Kaffekorgarna var ovala, och gjorda av plywood, med handtag böjt över. Korgarna fanns i olika storlekar beroende på hur många beställningen var till. Man packade ned fat, koppar, assietter, skedar, sockerskål, grädde och kaffekanna. Kannan pluggades med papper i pipen, för att hålla kaffet kvar i pannan under transporten. Vid framkomsten fick man även duka upp det hela.

På tomten i dag står där en helt modern gymnasieskola, och som i dagligt tal kallas Giraffen.

giraffen_91102

5 Kommentarer
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Agust Vråk
Gäst
Agust Vråk
3 november, 2009 09:20

Tragiskt att den s.k. utvecklingen förfular och förstör staden. Vilka fina byggnader!

Annika
Gäst
Annika
3 november, 2009 01:28

Verkligen trevligt att se bilderna från det gamla Lidköping. Vilka otroligt vackra byggnader som funnits i runt i hela stan’ som har rivits för att lämna plats åt tråkiga, fula hus och byggnader. Trist!

Klemens J-son
Gäst
Klemens J-son
3 november, 2009 04:34

Hoppas Ni fortsätter med serien gamla bilder. Det är bästa jag vet att läsa på Lidköpingsnytt. Skriver ut artiklarna på datorn och häftar ihop sidorna för att visa mina barnbarn hur vackra hus och kvarter som fanns i Lidköping. Toppenbra serie…

hs
Gäst
hs
3 november, 2009 05:19

Jag kommer ihåg Freden och kiosken. Jag växte upp inte så långt därifrån. Kiosken besökte jag ofta. Minnen kommer tillbaka när man ser bilderna.

Helene Almqwist
Gäst
Helene Almqwist
3 november, 2009 05:38

Tänk vad den kiosken tjänade pengar på alla oss som gick på De la Gardie.