Lever hoptejpade tre dygn
Publicerad tisdag, 10 november 2009, 07:51 av RedaktionenI ett projekt som går ut på att studera annorlunda liv har två elever vid De la Gardiegymnasiet tejpats samman. De skall åskådliggöra hur det är att leva som siamesiska tvillingar.
I tre dygn skall Viktor Forsell Gustafsson och Andreas Hagman sitta ihop och det första dygnet är nu avklarat, rapporterar flera medier.
Är det möjligt? Har skolan sanktionerat detta? De får säkert klart för sig hur man lever hoptejpade, men knappast något om livet som siamesiska tvillingar. Jippo för medier?
”Häftigt” ;-)
Katarina: ALLThär i livet behöver inte vara på blodigt allvar!!
Själv så tycker jag att det är en alldeles underbar idé :)
Ser fram mot att läsa deras avhandling, pinsamt, bland de sämsta ideer jag hört. Är detta synonymt för dagens skola??
Bortsett från att de kanske inte får rätta känslan att vara Siamesisk tvilling, så kanske de får något annat. De måste verkligen lära sig visa hänsyn till varandras behov, lära sig stå ut med den andres fel och brister, och de måste hela tiden kompromissa för att över huvud taget få något gjort. Blir säkert en mycket nyttig lärdom. Jag önskar dessa två elever lycka till och hoppas de klarar av det.
Undrande inflyttad!
Ja, det är dagen skola men jag tror som många andra. Du röstar socialdemokratiskt och det var Göran Persson som formade dagens skola så….
Den har fungerat men nu är det dags att forma om den till strängare regler.
Om du vill ha en förändring med andra regler, kanske enligt ditt tankesätt, så rösta borgeligt vid nästa val så får vi igenom en ny gymnasiereform.
Bra va?
Jaadu Håkan, varför försöka bygga ett samhälle genom att skapa förtroende människor emellan när det är så mycket enklare med piska och straff.
Allvarligt talat!! Vet ni vad ett projekt artete går ut på?? Att man ska pröva en teori och ge ett uttalande hur det fungerade…. Man får välja nästan vad man vill. Om dem ville pröva detta låt dom göra det då. Varför ska folk bli så irriterade eller tycka det är dåligt bara för att någon annan vill pröva något som skiljer sig från vardagen????
Till Håkan och Oven
Varför i fridens dar blandar ni in partipolitik i dessa elevers projekt som siamesiska tvillingar. Löjligt ju
Vilken kul grej! Vore något för skillsmässopar att pröva, sista utvägen så att säga. . . . . .
Kämpa på killar! Det ska bli intressant att höra hur det gick. Tre dygn är ganska länge och man gör ju ganska mycket under den tiden…
Johan du har det klart vettigaste inlägget på denna sidan, bra tänkt.
Håller med Nisse, Johans kommentar är den bästa! Ett sånt här projekt kan innebära enorma lärdomar både om sig själv och andra. Kan vara nog så tänkvärt.
Lycka till grabbar!
Jadu Babblan, jag tycker också att det är ett synnerligen intressant experiment de gör men jag kunde heller inte låta bli att svara på Håkans kommentar.
Lycka till killar!
Att ha förståelse och kunna visa empati för alla människor borde ju alla ha, även de som gått ur skolan.Vilket fint sammarbete ni har, ska bli kul att se det färdiga arbetet sedan.