Hockey: Lidköping slog Trollhättan
Publicerad lördag, 21 november 2009, 17:36 av RedaktionenI ishockeyns division 3 vann på fredagen HC Lidköping över gästande Trollhättan med 6-3. HC Lidköping hade ledningen matchen igenom men pressades hårt i tredje perioden där dock Lidköping slutligen gjorde fyra må
HC Lidköping – Trollhättan 6-3 (1-0, 1-0, 4-3)
Målgörare för Lidköping
1-0: Anton Johansson
2-0: Anton Johansson
3-1: Robin Kristiansson
4-1: Anton Johansson
5-1: Erik Karlsson
6-2: Robin Kristiansson
Grattis grabbar.Hoppas detta kan vara något bra att ta med er till nästa omgång.Stå på er..
Fett jävla gött att läsa.. Jag är bra glad nu!!
Härligt, hockeyn i Lidköping är på gång igen. Hockeykultur kommer att byggas upp, vi måste bara inse att det hållbara är att bygga sakta.
hockey är sporten:
ha ha du är allt bra rolig du din lustigkurre..
villaidi..du kanske inte ska vara så styv i korken bandyn är väl inte direkt någon stor sport. Ett snitt på 1600 besökare på villas matcher förra året och endast 2000 biljetter sålda på matchen mot Vänersborg och då i bandyhallen. Inte mycket att skryta med, 400 personer mer!!
Rolf: 2000 biljetter sålda till en match som spelas om 2,5 månad. Skulle det va nåt dåligt menar du?
Rolf: en idiots försvarstal alltid lika roande att läsa ha ha ha ha
2000 biljetter sålda reda nu till vänersborg när matchen är 3feb är väldigt bra kommer bli fullsatt precis som premiären i hallen och många andra matcher i den hallen.. och bandyn är på uppgång i sverige tack vare alla hallar .. och konstigt att en sport som inte är stor drar den största final publiken av alla sporter i sverige25000.30000 varje år: )
vad är det som gör att vi i lidköping gläds åt andra föreningars motgångar, jag är så trött på att ständigt läsa att den sporten inte är nån sport och dom har si och så mycket publik, va fan gläds åt alla framgångar alla föreningar har i lidköping,är själv ungdomsledare i en issport. nä skärpning nu och gå och titta på mer blandad sport så kanske ni slutar att gnälla på varandra. HÄLSNINGAR EN ALLÄTARE AV SPORT.
Det är ju faktiskt 3000 biljetter sålda eftersom man sålt en massa årskort innan säsongen. Bara lite drygt 1200 biljetter kvar till en match som spelas i början av februari. Inte illa pinkat.
Bandyn, ingen stor sport? Jo tjena. Publikt sett så är det väl den tredje största efter fotboll och hockey.
Varför går man in och skriver kommentarer om man är bandyfanatiker, när det handlar om ishockey? Har man ett tragiskt liv eller?
Härligt jobbat HCL. Snart på toppen igen! Vad Villas biljettförsäljning har med artikeln att göra vet jag inte. Att jämföra Elitbandy med div 3 hockey, spännande jämförelse!!
rolf har rätt! Varför skriva nedlåtande om hockey i en tråd som handlar om hockey? Skriv åtminstonde under med era riktiga namn, så vi vet vem som sjunkit så lågt.
var står det något nedlåtande om hockey??
villait förklara vad som är roligt i hockey är sportens kommentar då, och ditt hånskratt!!
Idrotten förbrödrar?