Gå direkt till Nyheten (Klassiskt – men på ett helt nytt sätt på Folkan)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 24 maj 2025

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Klassiskt – men på ett helt nytt sätt på Folkan

Publicerad fredag, 05 februari 2010, 11:14 av Björn Smitterberg

folkanprlop_100205Prinsessan och Grodan – sagan är klassisk men är nu omskriven i en helt ny version när Disney lanserar sin senaste film. Nu får den premiär bl a i Lidköpings Folkets Hus.

– Var beredd på en magisk stund, sägs i förhandsreklamen för filmen. Kritiker som fått se filmen i förväg säger att det är en film med magiska ögonblick och filmen har fått höga betyg.

folkanpr_100205

Filmen har roliga karaktärer och temat är kärlek, och för ovanlighetens skull är prinsessan svart. I den här filmen är det prinsessan – inte prinsen – som kysser grodan.

Folkets hus har en rik repertoar just nu. Snabba Cash fortsätter en vecka till, Avatar rullar på, Det regnar köttbullar finns med, liksom Alvin och gänget. Det kan nämnas att Prinsessan och Grodan i helgen går såväl som matiné som vid tidiga kvällsvisningen.

Se upp med lördagsprogrammet – då är ena salongen reserverad för opera.

1 Kommentar
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Leif
Gäst
Leif
5 februari, 2010 02:32

Och äntligen handtecknad. Vilken skillnad mot de dator animerade.