Gå direkt till Nyheten (Flera miljoner satsas på att stoppa villabränder
”Folk eldar ju i vad som helst!”)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 08 november 2025

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Flera miljoner satsas på att stoppa villabränder
”Folk eldar ju i vad som helst!”

Publicerad fredag, 19 februari 2010, 12:09 av Björn Smitterberg

stefan_eriksson_dina_lop100Försäkringsbolaget Dina i Lidköping och Götene drar nu igång en stor kampanj för att minska de stora bränderna. Statistiken är – sett över hela landet – förfärande när det gäller eldsvådor förra året och hittills i år. Nu har Dina köpt hem 55 ton brandskyddsutrustning för att fördela bland sina villaägande kunder.

– En brand kostar oss kanske 1,5 miljon om det blir en stor skada, sägere Stefan Eriksson vid Dina i Lidköping.

stefan_eriksson_dina_100219

– Till det skall läggas allt det personliga lidande – kanske skador på sig själv och ägodelar – som hör till. Blir det dessutom ett dödsfall är det ju omöjligt att värdera.

Eldsläckare, brandskyddsfiltar och brandvarnare har köpts hem i containerlass. Nu bjuds villaägare in till information och med sig hem får de utrustning för att snabbt kunna ingripa.

– Om man angriper en brand snabbt blir ju skadorna mindre, säger Fredrik Linusson, räddninschef.

Varje paket kostar cirka 900 kronor. De är en pulversläckare av bäsa sort, en bra brandvarnare och en brandskyddsfilt av lämplig storlek.

– Gör man undersökningar så svarar alla att de har grejer hemma, upp till 90 procent säger att de har brandvarnare. Men när olyckan är framme och vi larmas till en brand är det alldeles för ofta som brandvarnaren inte fungerat. Det är tyvärr inte ovanligt att barnen ”lånar” batteriet till radiostyrda bilen, eller att pappan tar batteriet till TV:ns fjärrkontroll.

Dina har hittills stått för alla de brandvarnare som Fixarbrandis gratis monterat in hos äldre i Lidköping. Räddningstjänsten i Lidköping har varit i kontakt med alla fastighetsägare till flerfamiljshus och rekommenderat säkerhetsförbättringar.

kaj-wahlqvist_dina_100219

– Men vi vill gå vidare, säger Kaj Wahlqvist, bilden, som är skadechef vid Dina. Och det räcker ju att vi på tio år lyckats förhindra en enda stor brand så har vi ju sparat pengar.

Ova Skatt  var med vid presentationen i dag och han berättade hur lätt det uppstår svåra olyckor och att det är förfärande många som skadas vid bränder. Han berättade några exempel och de tycktes vara relaterade till den ovanliga kylan.

Fredrik Linusson sa:

– Folk eldar i vad som helst nu när det är kallt och de ser elräkningen. Små enkla kaminer avsedda för några kilo ved per timme används plötsligt för att hålla värmen i ett hus. Det går inte – förr eller senare förstörs skorstenen. Kanske inte nu – kanske när man tänder brasan nästa vinter.

brandskydd_100219

Ove Skatt, Kaj Wahlqvist, Stefan Eriksson och Fredrik Linussson presenterade satsningen på brandskydd som skall pågå i två månader och som kostar försäkringsbolaget ett par miljoner. Upp till 7.000 villor i Lidköpings och Götene kommuner kommer att kunna beröras.

Försäkringsbolaget kommer att göra en enkät bland sina kunder i villor där de får svara på frågor om sitt brandskydd. De kommer också att få träffa en av räddningstjänstens brandmästare – Kjell Magnusson.

– Vi har skaffat en lastbil för alla transporter, vi samarbetar med Råda BK för att klara logistiken och vi kommer att hyra in oss i bygdegårdar och andra lokaler för att träffa våra kunder, säger Stefan Eriksson.

2 Kommentarer
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Peter
Gäst
Peter
21 februari, 2010 10:40

Bra initiativ, men jag måste säga att 900 kr låter inte speciellt subventionerat ! Lite billigare än så hade ni kunnat sälja till era kunder !