Gå direkt till Nyheten (Innebandy: Västgötaserien avslutades med hög stämning)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 10 oktober 2026

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Innebandy: Västgötaserien avslutades med hög stämning

Publicerad söndag, 28 februari 2010, 17:06 av Björn Smitterberg

fregatten_lop_100228Det var absolut inte något fel på engagemanget bland spelare och publik när Västgötaserien på söndagen avslutades för den här säsongen. Västgötaserien i innebandy har lag med spelare som drabbats av någon form av utvecklingshinder. Hundratals spelare kom när IF Fregatten i Lidköping i dag bjöd in till finalspel.

joakimeriksson_fregatten_10

Joakim Eriksson i Fregatten var en av spelarna som belönades. Fregatten hade flera lag med.

gronelund_hattar

Grönelund vann division 3 och det skedde väl förberett – när slutsignalen i matchen mot Skövde gick och segern med 6-0 var klar så kom guldhattarna fram, och man tackade publiken för stödet –  samtidigt som laget fotograferades. På bilden nedan gör Grönelund ett av sina mål mot Skövde.

gronelund_mal

Under säsongen har de olika klubbarna bjudit in till seriespel på olika platser så det har blivit en hel del resande. Nu väntar lite ledighet innan träningen inför nästa säsong tar vid.

Så här slutade serierna i vinter:

Division 3:
1: Johannesberg 1
2: Fregatten 2
3: Johannesberg 2

Division 2:
1: Grönelund
2: Fregatten
3: Skövde HIF 2

Division 1:
1: Borås
2: Skövde HIF 1
3: Borås

1 Kommentar
morgan
Gäst
morgan
4 mars, 2010 05:33

Bra skriven på artikeln men jag ser en felskrivet sak och det är ”Grönelund vann division 3” lite felstavat det ska va division 2