Gå direkt till Nyheten (Debatt: Billigare hushållstjänster en succé för alla)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 15 maj 2025

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Debatt: Billigare hushållstjänster en succé för alla

Publicerad torsdag, 04 mars 2010, 08:34 av Redaktionen

ikondebattÖkningen av tjänster inom hemservice kan inte ses annat än som en succé, skriver kristdemokratiske riksdagsledamoten Hoger Gustafsson, spiken, i en debattartikel.

Billigare hushållstjänster en succé för alla

Den ökning av nya tjänster vi sett och fortsätter se inom hemservicesektorn kan inte beskrivas som annat än en succé för alla parter.

Nya siffror från branschorganisationen Almega visar att över 11.000 personer är sysselsatta inom hemservicesektorn. 150.000 personer har utnyttjat skattereduktionen sedan fakturamodellen infördes den 1 juli 2009. Allt tyder också på att skatteavdraget blivit en vinst för staten. Detta för att hemservicesektorn ger nya skatteintäkter men också minskade kostnader för till exempel a-kassa, socialbidrag och studiebidrag.

Under Socialdemokraternas tid var kostnaden för hushållstjänster så pass höga att nästan inga hushåll var beredda att betala priset annat än svart. Detta har nu ändrats radikalt. Men trots succén för alla parter meddelade oppositionen den 3:e mars att vi inte får behålla skattereduktionen om de når makten. De rödgröna menar att hushållsnära tjänster skapat undermåliga ”pigjobb” och förstärkt klassklyftorna. De hävdar att avdraget är dyrt. Men argumenten håller definitivt inte.

Varför är städning, barnpassning eller trädgårdsarbete undermåliga jobb? 
Jag tycker att detta andas förakt för det som är människor vardag och för alla entreprenörer inom dessa branscher. Det behövs mer service och flexibilitet för att människor ska få ihop sin vardag – inte färre.

Jag frågar mig också hur fler i arbete kan bidra till att förstärka klassklyftorna? Det visar sig att tre av fyra som anställts i hemservicesektorn de senaste sex månaderna tidigare var arbetslösa.

Det vore extremt olyckligt om de rödgröna skulle få möjlighet att ta bort skattereduktionen för hushållstjänster. I Almegas undersökning bedöms att företagens omsättning skulle minska med cirka 50 procent och att över hälften av de anställda skulle förlora jobbet. Det skulle innebära över 5.000-7.000 förlorande arbetstillfällen. Jobb som nu blivit vita skulle bli svarta igen.

Mot ett sådant obegåvat scenario står Kristdemokraterna och Alliansregeringen som vill fortsätta förbättra medborgarnas service företagsklimatet för att få fler i arbete. Fler växande företag är grunden för ett gott samhälle som ger ökade resurser till god vård, omsorg och skolundervisning. Det ska bli mer lönsamt att anställa och att driva företag.

De rödgröna gör tvärtom.

Detta är en viktig politisk fråga för äldre och dubbelarbetande småbarnsföräldrar som jag vill att vi ska få behålla.

Holger Gustafsson riksdagsledamot för Kristdemokraterna i Skaraborg

40 Kommentarer
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Oven
Gäst
Oven
4 mars, 2010 09:30

Jag undrar om ensamstående låginkomsttagande föräldrar håller med dig Holger? Men de kanske inte behöver avlastning enl. Alliansen?
Sedan drar Holger till med rena lögner när han skriver: ”Varför är städning, barnpassning eller trädgårdsarbete undermåliga jobb? ”
Oppositionen kritiserar enbart avdragsrätten, inte yrket.

Barbro
Gäst
Barbro
4 mars, 2010 09:50

Måtte de inte ta bort denna fina hjälp,som är guld värd för både fattiga och rika…..unga och gamla och rörelsehindrade.

Madeleine Larsson
Gäst
4 mars, 2010 09:56

”Varför är städning, barnpassning eller trädgårdsarbete undermåliga jobb?”
Det är definitivt inga undermåliga arbeten, utan bör betraktas precis som andra jobb, och av arbetsgivarna betalas utan subventioner. Om man t ex har fönster som behöver både putsas och målas om, varför ska då den typiska kvinnliga delen av arbetet subventioneras? Det är en väldigt gammaldags syn på arbete. Hur nära är hushållsnära?

Leif
Gäst
Leif
4 mars, 2010 11:11

Vänstern är alltid ivriga att tvinga individen att offra sina
intressen för i stort sett vilken utsatt grupp som helst.
Inget gör dem lika osjälviskt belåtna.

Oven
Gäst
Oven
4 mars, 2010 11:16

”Jag frågar mig också hur fler i arbete kan bidra till att förstärka klassklyftorna?” skriver Holger.
”Dessutom medför små löneskillnader att Sverige går miste om en massa låglönejobb som hade kunnat skapas åt alla dem som har dåliga skolbetyg eller nyligen invandrat.” säger Christer Ågren, vice vd Svenskt Näringsliv.

Mats
Gäst
Mats
4 mars, 2010 11:24

Oven:
Anser du, som representant för V, att du underlättar eller försvårar möjligheten för ensamstående låginkomsttagande föräldrar att utnyttja hushållsnära tjänster när du jobbar för ett avskaffande av RUT?

Oven
Gäst
Oven
4 mars, 2010 11:28

Barbro, hjälpen skall inte tas bort för de som behöver den.

Mats
Gäst
Mats
4 mars, 2010 11:30

Madeleine Larsson:
Måleriarbeten omfattas av ROT och subventioneras också.

Agust Vråk
Gäst
Agust Vråk
4 mars, 2010 12:09

Vore intressant att höra hur de rödgröna motiverar avskaffandet av RUT och hur det rimmar med vikten av arbetslinjen, . Det är inte helt enkelt att motivera varför det är okej att 5 000 arbeten inom den kvinnodominerade hemservicebranschen försvinner samtidigt som man vill utöka stödet och subventionerna ROT för den mansdominerade byggbranschen. Subventioner som dessutom kostar mer än de som bekostar RUTavdraget.

Göran Larsson
Gäst
Göran Larsson
4 mars, 2010 12:17

klasspolitiken och politiken för ökade klyftor tar snart sin ända. Det största andelen som nyttjar skattesubventionen som kostar över 1 miljard är de som tjänar över 400 000 kr /år. Dessa bor företrädesvis i Stockholm. Alliansen har fixat att vi tappat över 20 000 jobb i välfärden och dessa några 1000 jobb är inte värda denna nedskärning som drabbar alla. Vi rödgröna har en helhetspolitik som ger en nya välfärds och gröna jobb. Hej då Rut !

Elof
Gäst
Elof
4 mars, 2010 12:20

Mats
Inte jag som är Oven men här får du mitt svar ivf. Anser inte att det gör någon skillnad eftersom de ändå inte utnyttjar bidraget som det är. Man kan ju lägga in en begränsning på att om man har mer än 200k i inkomst per år så får man inte utnyttja bidraget. Höginkomsttagare i Stockholm kan gott betala sin städning själva utan att få bidrag för detta.

Mmia
Gäst
Mmia
4 mars, 2010 02:00

Reinfeldt såg in i tv-kameran med fuktiga cockerspanielögon och talade om alla storstadsfamiljer som behöver rut-avdraget ”för att få livspusslet att gå ihop”. Jag tror att många av dessa som han månar om skulle behöva någon som hjälpte dem att planera sitt liv och sina aktiviteter, det är människor som stressar ihjäl sig själva och barnen för att kunna göra karriär, hålla på med fritidsaktiviteter och ha ett kliniskt rent, designat hem o s v.

Madeleine Larsson
Gäst
4 mars, 2010 02:40

Det är väl ändå typiskt av en krisdemokrat att uttrycka sig enligt kärnfamiljsnormen ”Billigare hushållstjänster en succé för alla”, ”dubbelarbetande småbarnsföräldrar”. Idag lever väldigt många ensamma med barn, och de har inte alls möjlighet att ta del av dessa tjänster. För dom har liksom inte råd att betala ens ett par extra hundralappar för detta. Varför ska dom vara med och subventionera vardagslyx för rikare familjer?

Holger Gustafsson Riksdagsledamot (KD)
Gäst
Holger Gustafsson Riksdagsledamot (KD)
4 mars, 2010 03:01

Den största ”klasskillnaden” är mellan de som har ett jobb och de som inte har ett jobb. Städning & barnpassning har föraktfullt kallats för pigjobb av Socialdemokraterna. Ensamstående låginkomsttagande får ju större tillgång till tjänster om kostnaden är låg. Kristdemokraterna sitter inte fast i höger-vänsterpolitik. Vi arbetar för bättre service och möjligheter för alla medborgare. Detta är bra för äldre personer som vill kunna bo kvar hemma.

Agust Vråk
Gäst
Agust Vråk
4 mars, 2010 03:15

# Göran Larsson
Några 1000? Tror inte att de enligt beräkningarna 11000 sysselsatta håller med dig där. Hej då arbetstillfällen! Hur gör ni med ROT avdraget då?

Madeleine Larsson
Gäst
4 mars, 2010 05:19

Holger: säg en enda låginkomstagare som bor ensam med sina barn som skulle ha råd…undrar om det finns någon?
Du vet väl att om man bor ensam med barn och har minilön så får man vara glad om man ens kan köpa ordentlig mat. Det är nämligen så det ser ut i samhället idag. De har inte utrymme för ”lyx” såsom städning, tandläkarbesök, resor, utan hoppas mer på att allt bara går runt månad efter månad…

Jeanette
Gäst
Jeanette
4 mars, 2010 05:36

Ja det är välkänt att alliensen vill ha det som förr fattiga o rika och borgare och bönder, självklart innebär det en piga som gör det fina frun är för fin för….

Nisse
Gäst
Nisse
4 mars, 2010 05:47

Sammanfattningen är mao att vänster-blocket vill ha ut de som nu fakstiskt verkar inom ramarna för rut-bidrag i arbetslöshet? Då ÄR ju faktiskt Alliansen arbetarlinjen trots allt ni tidigare har sagt, vänstern – tack för att ni förtydligat det åt dem som undrat!

Anders.G.
Gäst
Anders.G.
4 mars, 2010 05:52

Madeleine Larsson
Kan inte var och en få avgöra vad som är lyx och göra sina egna val och prioreteringar? Själv är jag arbetslös,men kan välja denna ”lyx” ,åka porsche ,ha sommarstuga mm mm.Jag väljer dock bort andra saker,och det vill jag fortsätta med.

Elof
Gäst
Elof
4 mars, 2010 06:18

Agust Vråk
Redan innan RUT-bidraget så var det folk som jobbade med dessa yrken. Att då påstå att alla dessa jobb skulle försvinna för att bidraget tas bort är bara löjligt. Sedan så ökade tjänstesektorn redan innan bidraget infördes så hur många som beror på bidraget vet man inte. Så några 11k handlar det inte om. Utan kanske runt 3k som det pratats om. 1miljard/3k=rätt dyra jobb för staten det.Kanske finns det bättre sätt att satsa pengarna på?

Mmia
Gäst
Mmia
4 mars, 2010 06:30

Jag fick höra om en sak som man användt rut-avdraget till. En välbeställd familj hyrde in en kändiskock för att i deras kök laga mat till ett 60-årskalas med många gäster. Kocken har ett eget företag för sådant, notan enbart för arbetet gick på 32800 kr. Man får väl gissa att notan saltades p g a att avdragsmöjligheten finns. Det finns säkert fler sätt att utnyttja rut-avdraget ”kreativt” på!

Sten ås Backe
Gäst
Sten ås Backe
4 mars, 2010 06:35

Holger läs gårdagens aftonblad Paret Bildt har en månadsinkomst på kvarts miljon dom betalar sin barnflicka på 47 år från Ukrania 8000kr per månad. Varför ska du och jag betala via skattsedeln till paret Bildt för att dom ska hushålla sig med en barnflicka.

Gunnar
Gäst
Gunnar
4 mars, 2010 07:23

Bra Madeleine. Tänk att ha råd att dra av 50.000 Det är många som skulle vara glada om de hade dessa pengar till mat under ett år

Madeleine Larsson
Gäst
4 mars, 2010 09:05

Anders G: de familjer jag talar om kan inte göra några val utan hela inkomsten går till det nödvändigaste som hyra, mat, el. De utgifterna kan knappast väljas bort. Var i ligger då ”valfriheten”?

Student 99
Gäst
Student 99
4 mars, 2010 10:23

Jag skulle inte vilja gå runt som städerska hos olika familjer.Det är ensamarbete och man är också väldigt utlämnad åt uppdragsgivarens omdöme och människosyn. Då skulle jag mycket hellre arbeta i ett lag inom hemtjänsten eller på en vårdinrättning – det är där jobben skall finnas och arbetskraften behövs.

Tyr
Gäst
Tyr
4 mars, 2010 11:09

Ökningen av tjänster inom hemservice kan inte ses annat än som en succé säger Holger.
Vad är det? 7000 jobb som kostat staten (oss) 400 miljoner? Konstigt att alla har olika siffror. Jag ser hellre att kommunerna fick de pengarna, så de som verkligen behöver hemhjälp får detta. Bilt’s har nog råd utan subventioner.

Nästa gång kan vi väl subventionera bilmekaniker, jag skulle behöva det nu. Nej RUT behöver en ”makeover”

Succé Holger, pyttsan

Agust Vråk
Gäst
Agust Vråk
5 mars, 2010 07:55

Elof
Förklara då för oss varför snickaren som byter ut fönstret skall skattesubventioneras medan städaren som putsar fönstret måste betalas med skattade pengar. Konsekvent? I Sahlins Sverige kommer de rika som Erik Åsbrink även i fortsättningen att ha råd att anlita någon som städar villan, som skottar bort snön , som gör grovjobbet i trädgården, som hämtar barnen på dagis.Det är alla de andra med vanliga inkomster som inte kommer att ha råd!

Student 99
Gäst
Student 99
5 mars, 2010 08:52

Det är i snitt 1% som utnyttjar avdraget och det är i de rika kommunerna som andelen är betydligt högre. Det finns också undersökningar som klart visar högre inkomst, högre avdrag och att de låginkomsttagare som utnyttjat avdraget har gjort det vid något enda tillfälle. Sen skulle jag vilja veta hur många som får arbete i önskad utsträckning genom avdraget, jag tror att vi här har en dold påtvingad deltidsarbetslöshet för många.

Demokrat
Gäst
Demokrat
5 mars, 2010 09:37

Agust: Men sluta använda argument som ”de rika kommer att ha råd”.
Du är förmodligen lika medveten som de allra flesta att 41% av den totala kostnaden för RUT går till de 10% rikaste i sverige.
Jag kan tänka mig ett fortsatt RUT men då ska det vara till dem som behöver det. ~ hälften av kostnaden ska INTE gå till miljonärer som det gör idag..
Vill överklassen ha städhjälp kan de gott betala det själva!

Kommuninvånare
Gäst
Kommuninvånare
5 mars, 2010 09:38

Aldrig får man vara glad. Är det inte Svininfluensa så är det Avundssjukan som härjar.

Oven
Gäst
Oven
5 mars, 2010 10:12

Det är med glädje och hopp om en rättvis framtid man läser vad sign. Mmia, Sten ås Backe, Gunnar, Tyr, Student 99, Jeanette, m.fl. och andra liknande kommentarer. Tack!

Elof
Gäst
Elof
5 mars, 2010 10:37

Agust Vråk
ROT-bidraget är något som är tillfälligt under lågkonjunkturen medans RUT-bidraget är något som permanentats. Där har du en väldigt stor skillnad. Sedan så är de inte de med vanliga inkomster som nyttjar RUT-bidraget utan det är Carl Bildt och hans gelikar som gör det. ”De 10 procent i samhället som tjänar mest, står för 41 procent av de begärda rut-avdragen.” ”I Danderyd utnyttjade 16 procent avdraget” Källa: svd.se

funderar...
Gäst
funderar...
5 mars, 2010 03:12

Jag tycker om att städa men hatar att laga mat…Kan jag få dra av på skatten om jag köper pizza??? Då får vi ju bort alla ”svartjobb” inom branschen… Vad är det som gör att man kan få avdrag för städning men inte matlagning…?

olle
Gäst
olle
5 mars, 2010 06:54

Bort med alla avdrag!.97% betalar och 3% utnyttjar det.
Vill man ha hjälp får man väl betala vad det kostar.
Annars kan väl vi börja och dra av för allt.Det håller inte!

MJ
Gäst
MJ
5 mars, 2010 07:38

@funderar:
Du betalar ju bara 12% moms på pizzan.

Fritänkare
Gäst
Fritänkare
6 mars, 2010 10:53

Holger G reagerar mot att man kallar det pigjobb, men det är väl vad det är även om det i kristna sammanhang kallas ”Martasysslorna”. Mästaren var mycket för jämlikhet. Det är tveksamt om man skall särbehandla hushållsnära tjänster.
ROT är en helt annan sak.

jan
Gäst
jan
6 mars, 2010 03:22

dom rösgröna vill ta bort rutavdraget detta är ju hemska Holger Gustavsson,,JA MEN DOM VILL JU ÅTERUPPRÄTTA SJUKFÖRSÄKRINGEN IGEN DETTA ÄR VÄL NÅGOT ATT VARA GLAD FÖR eller,,och en värdig arbetslöshetsförsäkring detta måste vara viktigare än pigavdraget,,tänk alla arbetslösa som får ont i magen av ont om pengar,,,dålig mat ,,välkommen alliansen tillverkligheten

jan
Gäst
jan
6 mars, 2010 03:26

allainsen nya slogan
MER SKALL HA MER
BLI ALDRIG NÖJD

Oven
Gäst
Oven
7 mars, 2010 06:27

Roland Spånt, fil. dr. i nationalekonomi har kommit fram till att avdraget skapat 900 jobb. Avdraget kostade skattebetalarna 720 miljoner förra året vilket betyder att varje ”skapat” jobb kostat 800 000 kr.

Holger Gustafsson Riksdagsledamot (KD)
Gäst
Holger Gustafsson Riksdagsledamot (KD)
10 mars, 2010 11:55

Vänner, Tack för en intressant debatt,även om den blir starkt inriktad på om RUT är bra för just Dig. Mona Sahlin skrev i sin bok att hon inte gillade RUT men att hon tycker att det ska få finnas.Klokt, man ska inte förbjuda allt som inte passar just Dig. Vi har olika förutsättningar och prioriterar olika. RUT-avdraget är bra för väldigt många och det betalar sig fullt ut därför att svarta pengar blir vita. Jag arbetar för att behålla RUT !