Gå direkt till Nyheten (Lotta öppnar ny tapetserarverkstad)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 08 november 2025

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Lotta öppnar ny tapetserarverkstad

Publicerad fredag, 12 mars 2010, 12:58 av Björn Smitterberg

lotta_harnesk_lop100312Efter några år på Mellbygatan flyttar nu Lotta Harnesk sin verkstad och butik till Centralgatan. Länge övervägde Lotta Harnesk hur hon skulle göra – men nu har hon fått ett bra läge. Moderna lokaler, bra ljus, plats för medarbetare och parkering utanför.

Det här med parkeringsplats alldeles intill är inte oviktigt. Tidigare hade Lotta Harnesk sin verkstad mitt emot polisstationen i Lidköping. Ibland krävdes det att man felparkerade för att klara möbeltransporterna.

– Det var ju inte alla som var så pigg på det, säger Lotta Harnesk.

lotta_harnesk_100312

På måndag öppnar hon och berättar medan bilden tas att det redan är det full rulle i verkstaden. Här finns emmastolar som skall få nytt tyg, här finns broderade sitsar som skall fräschas upp. Och så 1800-talsstolar som skall renoveras från grunden – bilden.

– Jag var mammaledig ett tag – men det kom jobb ändå…

– Det var ett val om man skulle ha en riktigt central lokal, eller hålla sig i skymundan. Med en butik kan man ju sälja ett och annat men jag måste ju ha verkstaden intill, och så vill jag gärna ha arbetskamrat. Här får jag allt.

lotta_harnesk_b100312

Bilderna i reportaget är klickbara till stort format.

Centralgatan frågar sig många förstås – var är den? Centralgatan går från Fabriksgatan tvärs igenom Rörstrandsområdet. Från Blå Porten förbi restaurangerna och butikerna. Och nu börjar det bli fullt – inte riktigt än, men snart.

5 Kommentarer
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
malin
Gäst
malin
12 mars, 2010 04:01

Ska bli spännande att få komma och hälsa på dig i de nya lokalerna! Ser jättefint ut! Lycka till! Kram

Annica
Gäst
Annica
12 mars, 2010 05:53

Ser verkligen fräscht och fint ut. Tittar förbi någon dag. Annica

Ronny Carlsson
Gäst
Ronny Carlsson
12 mars, 2010 10:10

Bara att önska lycka till, det är otroligt inspirerande att läsa om Lotta och alla andra som vågar och vill satsa på det de tror på. Rörstrandsområdet har blivit rena Klondyke, det sprudlar av entusiasm och framtidstro. Lotta reparerade mitt husvagnstält för några år sedan och jag vill definitivt rekommendera henne som yrkesman/kvinna. Centralgatan är väl snart stans centrum om det fortsätter så här.

Birgitta och Thomas
Gäst
Birgitta och Thomas
13 mars, 2010 10:19

Lycka till Lotta i den nya lokalen. Kommer förbi med lite jobb en dag.

Johanna
Gäst
Johanna
14 mars, 2010 11:04

Vad roligt att läsa om dig Lotta! Längtar efter att träffa dig och familjen, men vore också kul att se de nya lokalerna. Stort lycka till!! Johanna