Ny våtmark i Östra Sannorna bra för badare?
Publicerad fredag, 12 mars 2010, 09:40 av Björn SmitterbergEn idé om att skapa en våtmark i Östra Sannorna – där så många träd fällts och skapa en fälla för smuts i Sandbäcken – har väckts. Det skulle kunna vara bra för badet vid Sandbäckens mynning i Kinneviken. Den badplatsen hör nämligen till dem som oftast får kvalitetsproblem.
Inget beslut finns om våtmarken än. I samband med att motorarenan och tippen skapades klipptes vattenförsörjningen för en stor del av skogen i Östra Sannorna av. Träd torkade och därför har tusentals träd tagits bort från reservatet. Nu diskuteras att använda bl a det här området för att skapa en våtmark i stället. Våtmarken skall fyllas av Sandbäcken som därigen skulle kunna få ett renare vatten vid utloppet i Kinneviken.
– Ännu är det för tidigt att lova något mer än att idén verkar intressant, säger socialdemorkaten Jonas Sundström, ordförande i Samhällsbyggnadsnämnden.

