Lös hund dödade rådjur – jaktbrott
Publicerad onsdag, 17 mars 2010, 21:02 av Björn SmitterbergPolisen har i kväll anmält en hundägare för brott mot jaktstadgan. Hunden har sprungit lös och drivit ett rådjur för att slutligen bita ihjäl viltet.
Polisen fick anmälan om att en lös hund jagade rådjur i Strö i eftermiddag. Först när rådjuret var dött kunde hunden fångas in och ägaren kunde kontaktas.
Hundar får inte jaga på det sättet så här års, och särskildaretriktioner är utfärdade nu på grund av snödjupet. En tidigare uppgift om att hunden skulle vara en korsning med bl a pitbull uppges nu vara felaktig (08.54).
En förbipasserande fotograferade hundens angrepp.
Hundar som attackerar och skadar eller river oskadat vilt får aldrig användas för jakt.
Jägarnas Riksförbund
Ulf Kallin
Hundar får inte jaga på det sättet någon tid på året.
När vi jägare använder hundar i jakt så anpassar vi hund efter villebrådet.
En jakthund som driver vilt ligger ca 2-3 min efter och har ingen möjlighet att skada viltet.
Hundar kan smita eller slita sig men det får inte ske, speciellt inte när vi haft en sådan här vinter. Hundägare måste ta sitt ansvar och verkligen hålla koll på sina hundar.
Den hunden skulle jag kunna tänka mig att ha hemma på gården för att vakta min trädgård :)
Peter.
Det skulle inte jag vilja, min trädgård är öppen för alla vilda djur.
Peter: Du måste ha en ovanligt värdefull trädgård eller ett ovanligt deformerat omdöme.
Peter
vad har du i trädgården som behöver vaktas?Pelargonior eller???
Ägaren ska slängas i fängelse. Tänk om det varit ett barn den fått för sig att ”jaga”… Att ha en otränad hund utan koppel är som att springa omkring med ett laddat vapen och sikta på folk.
Vad är det för ras då? Amstaff?
Hundar är så dumma så det är synd om dem.
Hoppas ”Snubbe” driver. Det händer att hundar på något sätt kommer lösa. Jag håller med om att inte alla ägare går in för att det inte ska bli så. Och att hunden fick en instinkt att jaga är inte ens konstigt. Har själv tre hundar och det är klart att det händer att dom jagar något dom får vittring på i skogen! Självklart var det olyckligt då rådjuren har det svårt nu men all denna snö. Ägaren borde få en ordentlig tillsägelse att ha bättre koll!
För min del så jämställer jag rådjur med övriga skadedjur som sorkar och sniglar, utrota dem bara !
Hur kommer det sig att ingen har någon aning om vad det är för ras/raser i hunden..? Ser ju onekligen ut som någon form av Bullterier i alla fall..
Hunden var en Amstaffkorsning. Ser ni någonsin liknande artiklar om Labradorer, Goldens eller andra jakthundar?? Troligtvis inte. Det är inte lika intressant, eller också vill man inte förstå att även den sötaste sällskapshund kan göra något liknande. Jag kände personligen den här hunden, han var en underbar individ som älskade sin familj, särskilt barnen. Han fick bara ca två år här på jorden.
Det som hände skulle kunna hända med vilken ras som helst,bara att mindre kraftfulla raser gör inte lika stor skada som en av dom kraftfullare raser,det är upp till ägare att ha såpas koll på sin hund att detta inte händer.Men tyvär är det alltid hundarna som får lida för hundägarnas slarv !