Ovanligt tuff natt för poliser
Fick ta hjälp av Trollhättepolisen
Publicerad söndag, 21 mars 2010, 07:46 av Björn Smitterberg
Natten till lördagen har varit tuff för polisen i Lidköpingsom ett tag fick begära hjälp från Trollhättan för att klara ut allting. Alla rapporter är inte skrivna än och därför är det som skrivs här en del av alla händelser.
Det som tagit mest tid och där man fick ta hjälp från Trollhättan gällde en flicka som sent i natt i upprivet tillstånd sade sig gå ut för att ta sitt liv. Uttalandet togs på allvar och poliser letade i två timmar innan flickan återfanns helt pigg.
Vid ett-tiden fick polisen larm från en kvinna i Götene att en man försökte slå sig in i lägenheten och hotade henne. Polisen kunde snabbt ta hand om mannen, men kvinnan tog då tillbaka en de lav sin anmälan och nöjde sig med skadegörelse på lägenheten.
På Stora torget i Vara fick en man en smäll så en tand lossnade. Denne anmälde misshandel och pekade ut den skyldige – som när polisen talade med honom gjorde motanmälan om att han också blivit misshandlad.
Två flickor på promenad i Skara mötte två män på en gata. En av männen tryckte plötsligt upp en smörgås i ansiktet på en av flickorna. Anmälan om ofredande kommer att skrivas.
Vid tvåtiden blev det bråk på Hamngatan i Lidköping och en blev slagen med en flaska i huvudet. Anmälan om misshandel är tagen och den skyldige är utpekad.
Förutom detta har poliserna även haft att göra i Nossebro – bland annat togs nycklarna av en berusad bilist – men rapporterna är inte färdiga än.

