Kyrkvärdsträff i Sunnersbergs församling
Publicerad torsdag, 08 april 2010, 18:15 av RedaktionenSunnersbergs församling har haft en träff med kyrkvärdar valda för den nya mandatperioden. Kyrkoherde Monica Göransson betonade i sitt hälsningsanförande, att kyrkvärdarna på olika sätt representerar församlingsborna och därmed har en viktig funktion.
Många intressanta punkter fanns på agendan, och som livligt diskuterades. Bl a hade musikerna tillsammans med prästerna utarbetat förslag till nya gudstjänstordningar som både var förenklade och nutidsanpassade. Kyrkvärdarna ställde sig positiva till dessa nya ordningar.
Frågan om kyrkvärdarna kan vara mera aktiva i gudstjänsterna togs också upp. Det gällde t ex att hälsa välkommen, delta i förbönen samt liksom tidigare att läsa texter. Många var mycket positiva till detta medan några känner sej mindre bekväma i dessa situationer. Beslutades att de som var positiva kommer att få pröva på detta i samråd med prästerna.
Konstateras kan att dessa ”nyordningar” rimmar väl med den utveckling som genomsyrar församlingen. Såväl förtroendevalda som enskilda församlingsbor, inte minst de yngre, vill gärna ha en större delaktighet och att fler röster ska höras i gudstjänsterna.
Avbrott gjordes för kaffe och smörgåstårta. Mikael Kjell höll en aftonbön och Monica Göransson avslutade med att tacka alla för en intressant och givande kväll.

