Konstnärlig utsmyckning 200.000
”Öppningsshow” får kosta dubbelt
Publicerad måndag, 19 april 2010, 14:13 av Björn Smitterberg
På lördag skall Sparbanken Lidköping Arena invigas. Det börjar med att ett hittills hemligt konstverk av Tony Abrahamsson avtäcks. Priset är 200.000 kronor. Därefter flyttas hela invigningsfesten inomhus – priset för den festen är 400.000 kronor.
– Jag håller med om att proportionerna är lite aviga. Normalt brukar man avsätta en procent av byggkostnaden till konstnärlig utsmyckning – men det är ingen regel uan mer ett normalt förhållande, säger kultur- och fritidschefen Annika Stedner.
– Jag är den första att beklaga att konsten får så lite – tänk vilken hall vi kunde ha fått om konsten fått lite större spelrum.
Annica Stedner håller med om att det är en ovanligt liten pott till konstnärlig utsmyckning – men förklarar orsaken:
– Invigningen går ju på ett eget konto medan den konstnärliga utsmyckningen ingår i byggkostnaden. Och här prutades hårt när hallen skulle byggas – då prutades på utsmyckningen.


Heja enprocentsregeln!
Såg programmet för invigningen. Man får inte mycket för pengarna nu för tiden. Vad är det som kostar så mycket?