Österplana och romantik – nycklar i Vårrundan
Publicerad fredag, 30 april 2010, 08:42 av Björn SmitterbergUnder lördagen och söndagen öppnar Kinnekulle och Götene för säsongen. Visst har det varit öppet även under vintern – men nu startar sommarsäsongen mer på allvar. Konsthantverkare, konstnärer, krögare och värdar öppnar dörrarna. Vårrundan är en gemensam start som blivit en tradition.
Det är nionde gången som Vårrundan genomförs. Och den växer fortfarande. Allt fler besökare, och allt fler som deltar. I år finns 95 olika ställen att besöka – förutom dem som naturen bjuder på.
Temat romantik finns med hos flera. Läckö-Kinnekullebygden satsar ju på bröllopstema.
För den som inte vet vad man ska göra så finns Österplana kyrka. Här finns de flesta av deltagarna representerade i en minimässa – och här finns även information.
En förändring i år är att deltagarna i de östligaste delarna av Götene kommun nu gör en gemensam satsning och finns på Medeltidens värld. Dessa har lätt kommit lite i skymundan av intresset för Kinnekulle. Från hela södra halvan av Sverige kommer besökare. I år har marknadsföringen främst inriktat sig på trakterna kring Trollhättan och Vänersborg. Flest besökare brukar komma på lördagen, men även söndagen är allt öppet. Oranga vimplar pekar ut var det finns besöksmål som är öppna. I år finns också i programmet några besöksmål som kan vara extra roliga för barnen.
Kyrkorna kompletterar programmet. Bland annat blir det konsert med CajsaStina Åkerström i Kinne-Kleva kyrka på lördagskvällen, och på söndagskvällen är det gudstjänster med särskilda teman i Husaby, Medelplana och Hangelösa.
En raritet är förstås Vikingaskeppsrepliken ”Sigrid Storråda” som i samband med Vårrundan firar sin 15-årsdag. Även skeppet har fått bröllopstema i helgen.

