Debatt: Alliansen prioriterar företagsfusk!
Publicerad tisdag, 04 maj 2010, 12:04 av Redaktionen
– I nyheterna i dag har redovisats ett omfattande fusk med privata vårdutförare. På vilket sätt har Alliansen visatansvar i denna fråga, undrar debattören Ove Nordström i en artikel.
Alliansen prioriterar företagsfusk!
I nyheterna idag (100504) redovisar nyheterna ett omfattande fusk från privata vårdutförare i Stockholmsregionen. Bolagen debiterar landstingen för mer komplicerade behandlingar än vad som utförts. Kontroll existerar inte. Alliansens system bygger helt och hållet på att utförarna är ärliga.
Vad kommer sig denna oerhörda naivitet av?
Här har man vitt och brett anklagat enskilda människor för fusk inom sjukförsäkringssystemen och så inför man ett eget system för utförarna som helt saknar kontroll. Tror man att människor som driver företag är mindre fuskbenägna än andra?
Ansvar för finanserna brukar man hävda från Alliansens sida. På vilket sätt har man tagit ansvar i denna fråga?
Sanningen verkar vara att man inte bryr sig om fusket i denna fråga eftersom det är ideologiskt viktigare för Alliansen att genomföra sina privatiseringar. Då gör det inget att ”våra” skattemedel helt plötsligt rinner mellan fingrarna på dem. Det är viktigare att utförarna går med vinst som sedan kan beskattas i något skatteparadis.
Ansvar för finanserna var det ja?
Tack för ordet
Ove Nordström (V)




Det är möjligt att kontrollen inte har ökat under alliansen men de privata vårdgivarna har tack o lov ökat.
Allt kan inte förbättras under en valperiod, förresten är det väl landstingen/regionen som betalar och skall kontrollera?
I vänsterstyrda sådana är väl det offentliga ofantligt mycket bättre, eller?
Och landstinget i Sthlm styrs av Filippa Reinfeldt.
Landstinget i Stockholm styrs naturligtvis av landstingsmötet och ej av en person/red
Och på toppen sitter Filippa Reinfeldt!
Och frågan kvarstår, på vilket sätt har man tagit ansvar för skattebetalarnas pengar?
@Lågt i tak, det är ju faktiskt Alliansen som hävdar att de är så noga med att ta ansvar för skattemedlen. Varför gör man då inte det?
I Stockholm har man tillsatt en utredning därför vet man den omfattningen just där.
Det handlar om uppskattningsvis 50 miljoner av en budget på 13000 miljoner för köpt vård.
Med (s) i ledningen 2006 var underskottet för landstinget 800 miljoner med (M) har det nu vänds till ett ännu större överskott.
Filippa Reinfeldt tillsätter en utredning nu efter det att uppgifterna kommit fram. Men varför bortsåg man helt från detta missbruk innan?
Beträffande strlkens vara eller icke vara i relation till den totala budgeten så kan ju samma jämförelse göras ang. det förmodade fusket i sjukförsäkringssystemet och storleken på den totala budgeten där.
En valfråga kanske? Vem är bäst på att utreda fusket med våra skattepengar?
Oven >> Gud vad jag och säkert många andra på denna sida blir trött på dina lågvattenmärken i debatten.
Du kommer inte med något sakligt och framstår som obildad.
Det kommer alltid att finnas människor, företag och politiker som försöker sko sig på systemen oavsett vem som regerar.
Men det kanske är ok för dig om man handlar Toblerone för skattebetalarnas pengar bara man är rödgrön?
Vad har de andra landstingen gjort? Fusket finns i alla landsting som betalar ersättning för vårdbesök. Det är verkligen inget som hänt efter senaste valet annat än att summorna har ökat och därmed svinnet.
Efter 30 år i vård har jag sett mycket fusk även inom offentliga vården. Där finns många sätt där att få en arbetsfri inkomst.
Svinnet är litet i förhållande till effektivitetsvinsten i Stockholm.
Försäkringskassan borde också privatiseras!
Kan det vara så enkelt att eftersom man lyckats sänka kostnaderna så har man inte sett behovet av kontroll?
Om man anser som du då Lågt i tak att det fuskas i alla landsting så är det väl än märkligare att man inför en modell helt utan kontroll?
@MT, jag vet inte var du fått dina uppgifter från att man lyckats sänka kostnaderna, de siffror jag sett talar om ökade kostnader bl.a. skriver Karolinska Institutet i en utredn. av VV Sthlm att kostnaderna visserligen ökat i Sthlm och Halland men att det ändå är under kontroll.
Oven: Det får du fråga (S) om, de har infört det.
Naturligtvis är det problem att kontrollera, det räcker inte ens att läsa journalerna och fråga patienterna.
En läkare tog 2009 ut ersättning för behandling av hudtumörer när hon egentligen behandlade acne och vårtor.
Allt måste kollas på individnivå om alla fuskmöjligheter skall förhindras.
Den byråkratin blir enorm men det ser väl somliga som positivt.
Oven det är inte bara där borgliga styr man fuskar. Uppdrag granskning har fått politiker i Göteborg att se över fusket där. Att politiker och förtroendevalda fuskar tycker jag är värre än privatpersoner och företag som hittar möjligheter att tjäna extra pengar via fusk.
Skillnaden Erik är att i Gbg har man kontrollrutiner som inte sköts medan Alliansen inför system helt utan kontrollrutiner trots att man säger sig ta sånt ansvar.
Är det ngn mer än Oven som tror att det inte fuskades före 2007? Vänstern har ju haft många år på sig att införa ett bättre kontrollsystem. Men det är klart, Alliansen som varit i regering
i snart 4 år borde ju rättat till detta problem! De har ju fixat många andra problem såsom fusk med vård av sjuka barn tex. Eller barnen kanske blivit så mycket friskare under Alliansens tid? Hur som helst så är det trist att det fuskas med offentliga medel.
”Sjukintyget från skola och förskola skulle minska fusket och spara pengar åt staten. Men det verkar inte som om fusket har minskat, antalet vab-dagar minskar i alla fall inte.
Nu utreder Försäkringskassan internt om det har skett någon minskning av fusket sedan intyget infördes. ”
källa: e24 2009-11-16
Elof:
Fler småbarn ger fler vab-dagar.Källa e24 2009-11-19
Dessutom var 2009 inte ett normalår. Influensahysteri och en massvaccination som gav många barn lätta influensasymptom.
Jag har ingen aning om det fuskas men statistik för enskilda år är svår att tolka.
LågtiTak
2009-11-19 var datumen då undersökningen gjorde och inte året som undersöktes utan undersökningen gällde betydligt fler år. ”Han har statistik över antalet utbetalda dagar för vård av sjukt barn. Siffrorna ligger relativt konstant från år till år med undantag för ett toppår, 1993, då det togs ut 5,5 miljoner vab-dagar.” Så det stora fuskandet, 22% påstod alliansens företrädare, existerar alltså inte.
Vab-reglerna infördes 1juli 2008 så jag menar fortfarande att det inte att statiskt påvisa att det inte har effekt.
Förutom olika barnkullsår, influensan, vaccineringen så har vi också haft en krisartad lågkonjuktur. Alltså förre sysselsatta, därmed mindre risk att man behöver vab. Det kan också skett förskjutning från egen sjukskrivning pga karensdag.
Vet från min tid som industriarbetare att då fanns det OS, VM, älgjakts och måndagssjuka.
Varför skulle inte 1-1½ år statistik räcka? 22% lär märks väldigt tydligt även om de sakerna du ”fantiserar” ihop kanske kan göra någon procent. Läs citatet i mitt förra inlägg. Det står klart och tydligt att vab-dagar i stort sett inte varierat något sedan < 1990. Under den tiden har det varit olika stora barnkullar, influensa, kriser, OS, VM, älgjakt osv. Så dina ”undanflykter” fungerar inte. 22% var bara en fantasi som de drog ur röven.
Elof: Jag tror också att 22% sannolikt skulle synas på så kort tid. Det kanske gör det också.
Att jämföra antalet vabdagar per år säger inte ett smack.
Barn är sjukast mellan 2 och 5år. 2000 föddes 90.500 barn och sedan dess har det ökat varje år. 2008 föddes
109.300 en ökning med 18.800 barn.
Är det då troligt att totala antalet vabdagar inte borde stigit i samma utsträckning? Men det har det inte!
Ajöken!
Enligt SVT, text-TV, tror det var i november 2009, yttrade att VAB dagarna minskat med 30 % månaderna efter det att kravet om sjukintyg infördes……Ibland kan tillfrisknande gå snabbt!
Svenska föräldrars uttag av tillfällig föräldrapenning för vård av sjuka barn, så kallade vab-dagar, har minskat med sex procent det senaste året.
Försäkringskassan håller på med en utvärdering av intyget och vill ännu inte dra några slutsatser.
Försäkringskassan började kontrollera fusk av utbetalningar 2006, medan intyget infördes förra året. Båda dessa faktorer och även diskussionen kring fusk med vab har nog bidragit till att få ner antalet
ovanstående är saxat ur DN 2009-11-19
Så nu behöver ni inte spekulera om varken det ena eller andra.
Antalet VAB dagar började minska redan 2006 när kontrollerna ökades enl. F.kassan och intygskravet kom först 2008
Sorry, jag utgår inte från att en DN journalist vet mer om statistik än jag. Jag har ingen Pravda-vana.
Om antalet vabdagar minskar med 6% samtidigt som barnafödandet ökar stadigt är väl ingen spekulation att reel minskning är mer än 6%?
Ja vab började minska 2006 då man anställde 300 vab-utredare, det visade att intyg behövdes.
Intyg eller kommissarier är väl då frågan?
Det finns många skumma turer runt detta, sök på IFAU 2008-02-28
Uppgifterna var Försäkringskassan och inte DN:s och jag utgår från att FK vet mer om sin egen statistik än du, LågtiTak!
LågtiTak
Du påstår dig vet något om statistik ändå så uppvisar du sådana bristfälliga kunskaper i procenträkning så det är skrämmande. 6% är 6% om det så fötts 1 miljard fler barn år 2. Antalet vab-dagar kan ha minskat /ökat men inte sjutton har procenten förändrats. 6 av 100 är 6% och 12 av 200 är 6%. Där har ”barnafödandet” fördubblats mellan två mätpunkter(100-200). Det du. Har du fått klart för dig hur procent fungerar nu?
Du inser fortfarande inte att antalet vab-dagar är ointressant om det inte ställs mot demografin?
Som man frågar får man väl svar i statistiken? Det gäller nog även journalister.
Men efter djupdykning i ärendet undrar jag om Fk verkligen har koll. Om en fuskundersökning görs kan man väl inte i förväg varna gruppen i brev att man kollar deras framtida förehavande. Det har en annan myndighet IFAU kritiserat.
Vem ska man tro på då?
LågtiTak
När det gäller procenten, 22%, så är demografin helt ointressant ja. Gäller det sedan antalet vab-dagar eller liknande så är det inte lika ointressant, men 22% är 22%. Eller rättare sagt 22% var det uppenbarligen aldrig utan betydligt lägre siffror.
Elof: Är du så lättskrämd?
Håller med dig att 6% är 6% men av vad.
Ökar antalet med 10%barn i de 5ggr sjukaste åren men vab-dagar minskar med 6% har antalet vab-dagar per barn minskat med mer än 6%
Är du nöjd?
LågtiTak
Barnkullarna ökar/minskar över tiden och har så gjort under lång tid. Sedan 80-talet ivf så säger ju FK själva att antalet VAB-dagar i stort sett är konstant även om barnkullarna varierar. Så vad är det för något otroligt exceptionellt just nu menar du som förklarar din teori? Kan bara säga att vi kommer aldrig komma överens. Du får tro att var 4:e sjukt barn är fusk och jag tror på FK och statistiken som säger det är betydlig lägre.