Alla Lidköpingsförare till A-final i helgens cross
Publicerad måndag, 21 juni 2010, 10:20 av Redaktionen
Åter igen har LMCK:s serielag i Motocross gjort en strålande insats. Helgens tävling gick i ett soligt Charlottenberg där SMK Eda stod som värdar. Samtliga åtta man från representationslaget gick vidare till A-final,en helt suverän insats av förarna.
Kortet är på alla förarna och lagledaren Anders Jonasson-Beltin.
Det är inte så vanligt att alla åtta förare hamnar i A-final. I och med detta så tog dom en klar seger för dagen. Segern innebar att dom tog viktiga poäng i jakten på tabellsegern. Totalt sett ligger LMCK för närvarande på en 2:a plats i tabellen efter Donkelo RK där endast 2 poäng skiljer dom båda lagen åt när fyra tävlingar återstår.
LMCK:s reservlag tog en klar dubbelseger efter en suverän körning, reservlaget leder för övrigt stort i sin tabell och är tämligen ohotade i ledarpositionen. Kan bara gratulera alla tolv förarna till en extremt bra tävling, där alla presterade sitt yttersta.
– Text: Lotta Beltin, foto: Josefin Gullberg –




