Gå direkt till Nyheten (Debatt: Hur tänker alliansen spara?)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 12 maj 2026

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Debatt: Hur tänker alliansen spara?

Publicerad lördag, 24 juli 2010, 07:06 av Redaktionen

ikondebatt– Allianspartierna vill spara 20 miljoner kronor i Lidköping – hur ska det  gå till, frågar Göran Larsson i en debattartikel och tycker det är fel att hänvisa tillförslagfrån tjänstemän i stället för att säga hur partierna själva vill spara.

Det är nu mindre än två månader till valet och det är visserligen högsommar och debatten är på lågvarv efter Almedalens intensiva vecka! Men sommardebatten är ändå viktig inför kommande slutspurt och jag kan bara konstatera att alliansen i Lidköping ännu inte har förklarat vad det är som den ska spara på om de mot all förmodan skulle få väljarnas stöd efter valet den 19 september! Jag tycker inte att det är seriöst att inte de-klarera det man nedprioriterar när man talar om vad man vill satsa på?

20 millioner är den procent som man från Alliansen säger sig vill låta tjänstemännen komma med förslag på olika besparingar, samtidigt som man lovar en skattesänkning på 30 öre!

Inte ens vill man säga inom vilket område (exempelvis välfärden, miljö, samhällsbyggnad, kultur/fritid) utan man säger bara att vi i majoriteten inte tillåter detta att ske,  men det är ju s att vi rödgröna inte vill ha denna besparing och därför s ger vi inte detta uppdrag förstås! Det är ju bara för Alliansföreträdarna att tala med tjänstemän själva och utifrån detta på ett ärligt sätt för väljarna beskriva sin kommunala politik!

Vill väljarna att vi ska spara på välfärden eller annat som de fortfarande inte vet vad det rör sig om så är det att rösta på Alliansen men jag tror inte väljarna vill detta och då är det bara att lägga en röst på någon av oss rödgröna partier i kommunvalet, för en fortsatt stark satsning på Lidköping som ledande välfärds- och klimatkommun i Sverige!

Göran Larsson, MP

26 Kommentarer
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Nisse
Gäst
Nisse
24 juli, 2010 06:17

Eftersom du svängde från att öppet fråga Alliansen vad de egentligen vill till att tala om att vi bör rösta på de rödgröna kan det kanske vara på sin plats att även berätta vad ni tänker göra? Det verkar ju mer seröst då…

Jan_Manitski
Gäst
Jan_Manitski
25 juli, 2010 06:56

Göran , du kan lugnt räkna med att vi i god tid innan valet kommer att presentera vad vi vill göra med ekonomin!
Det kommer i första hand att handla om effektivisering och här finns det mycket att ta !
Normalkommunen förbrukar 96-98 % av skatteintäkterna till driften. Lidköping har förbrukat 104 % !
Om vi blev lika effektiva som normalkommunerna skulle vi ha 80-100 miljoner i lägre kostnader.
Gräsklippningen i Tun är ett exempel på hur man skulle kunna spara. År efter år har 3 förvaltningar kört var sin gräsklippare till Tun 21 veckor per år för att klippa sitt gräs.
Om man i stället köper tjänsten av ett lokalt företag slipper man transporten och kan spara pengar och miljö. Att politiker ska detaljstyra hur gräset ska klippas faller på sin orimlighet. Däremot vill vi ge förvaltningarna i uppgift att få uppgiften utförd på kostnadseffektivast möjliga sätt. Antingen göra det själva eller köpa tjänsten utifrån (Privatisera).
Det är genom att jämföra och välja det kostnadseffektivaste sättet som övriga kommuner får lägre kostnader.

OveNordstrom
Gäst
OveNordstrom
25 juli, 2010 08:24

Hur många kommunalanställda räknar då Jan Manitski och Moderaterna med skall få lämna sina jobb?

CurJoh
Gäst
CurJoh
26 juli, 2010 10:40

Kommunens huvuduppgift är väl inte att vara arbetsgivare. Tyvärr har ju detta blivit ett mantra för Er på vänsterkanten; ”Om vi effektiviserar driften så blir människor arbetslösa”.

Jorgen_Oberoende_liberal
Gäst
Jorgen_Oberoende_liberal
26 juli, 2010 11:42
Svarar  CurJoh

Vänta nu! Man kan inte säga så rakt av! Vissa kommuner kan ha det som en av sina huvuduppgifter! Alla kommuner har inte ett blomstrande näringsliv utan lever med en åldrande befolkning som kräver vård. Där blir det lätt så att kommunen blir en viktig arbnetsgivare på orten! Alltså därmed får som huvuduppgift att vara arbetsgivare! Glöm inte att förutsättningarna för andra är inte som våra!

Jan_Manitski
Gäst
Jan_Manitski
26 juli, 2010 07:30

”Sänkta skatter leder till att ekonomin fungerar bättre vilket ökar skatteunderlaget” ”Varje bortslösad skattekrona är en stöld från arbetarklassen ” Två citat från din partikamrat kommunalrådet Stig Henriksson i Fagersta. Fagersta är den kommun som sänkt skatten mest under 2000 talet och man har lyckats med detta främst genom privatiseringar.
Har tydligen varit väldigt populärt då man i senaste valet fick 58 % av rösterna !
Lidköping är en av de kommuner som privatiserat minst i Sverige 282 plats av 290 kommuner, kanske en förklaring till våra höga kostnader.

OveNordstrom
Gäst
OveNordstrom
26 juli, 2010 08:58

Det är kul att du har en Vänsterpartistyrd kommun som ditt föredöme Jan. Antar att du då ser fram emot att V får egen majoritet även i Lidköping! För inte tänker väl Moderaterna föra Vänsterpolitik?

Nisse
Gäst
Nisse
26 juli, 2010 11:18

Så du vill privatisera & sänka skatter helt plötsligt – måste ha misstolkat dina tidigare inlägg…

OveNordstrom
Gäst
OveNordstrom
27 juli, 2010 06:33
Svarar  Nisse

Försök och kom in i matchen Nisse!

Nisse
Gäst
Nisse
27 juli, 2010 09:19

Jag är redan där, men efter som du inte är det kan du inte se det – heller!

Jan_Manitski
Gäst
Jan_Manitski
27 juli, 2010 05:28

Om det är vänsterpolitik att effektivisera, tillåta alternativa driftsformer och därigenom bli så kostnadseffektiv att man kan sänka skatten driver jag gärna vänsterpolitik !
Väljarna i Fagersta verrkar gilla det med tanke på hur många som röstade på V i Fagersta.
Kan du tänka dig att driva samma politik här i Lidköping ?

OveNordstrom
Gäst
OveNordstrom
27 juli, 2010 09:13

Det finns en stor skillnad i om det är Vänstern eller högern som skall effektivisera Jan. När högern försöker sig på detta så är det alltid en stor grupp människor som får sitta i kläm och det är inte höginkomsttagare. Ni visade ju vad era effektiviseringar ledde till när ni försökte er på att styra Västra Götalandsregionen. Total ekonomisk katastrof Jan. Vill du verkligen att Lidköpingsborna skall drabbas av detta?

Jan_Manitski
Gäst
Jan_Manitski
27 juli, 2010 09:47

Jag kan tänka mig att göra något liknande som man har gjort i Fagersta. Kan du det ?

OveNordstrom
Gäst
OveNordstrom
29 juli, 2010 09:22

Självklart Jan, men inte på moderatvis. Vänsterpartiet effektiviserar med medborgarnas bästa för ögonen till skillnad från Moderaterna som enbart ser till några få individers enskilda vinstintresse.
Så svaret är JA, men inte med Moderater vid rodret!

jeppe
Gäst
jeppe
25 juli, 2010 09:02

men om du har upptäckt att det är tre olika förvaltningar som klipper gräs i Tun, vartför har du inte kommit med förslag om samordning och påmint om koncernsyn inom kommunens hela arbetsfält. Det är ju otroligt att så får ske fortlöpande. Men gräsklippningen är väl ingen het valfråga hoppas jag.

Jorgen_Oberoende_liberal
Gäst
Jorgen_Oberoende_liberal
26 juli, 2010 12:16
Svarar  jeppe

”Men gräsklippningen är väl ingen het valfråga hoppas jag. ”

Var inte så säker på det!

Har du sett någon som gett något alternativ till nuvarande styre? Det enda av alternativ vi sett var ett öppet gräl om ett protokoll. Där i skulle det visst framgå vad allianspartierna vill. Hur många läser detta protokoll?

Alltid enklare slåss om små frågor som får växa ohämat under en period!

Så jeppe, var inte så säker, gräsklipparna har börjat rulla!

Jan_Manitski
Gäst
Jan_Manitski
26 juli, 2010 04:30
Svarar  jeppe

Detta är ingen nyhet för förvaltningen. Det var en tjänsteman som berättade detta för ett år sedan.

Jorgen_Oberoende_liberal
Gäst
Jorgen_Oberoende_liberal
26 juli, 2010 04:52

Ursäkta lite nu, har allianspolitiker vetat detta i ett år utan att agera??

Hur mycket politisk trovärdighet andas detta svar?

Inget bra svar i en valrörelse! Vi har vetat men inget gjort, vi vill att tjänstemän skall berätta så vi kan agera! Sen berättar man och då ageras det inte?

Känns inget bra detta svar! Om man nu vill ta över ledningen i kommunen vill säga!

Jan_Manitski
Gäst
Jan_Manitski
26 juli, 2010 08:13

Majoriteten har effektivt stoppat våra motioner om att undersöka effektivare driftsformer.
Jag tror Görans svar ”Jag har i artickeln beskrivit att vi rödgröna inte vill spara något alls” förklarar en hel del…

Jorgen_Oberoende_liberal
Gäst
Jorgen_Oberoende_liberal
26 juli, 2010 09:49

Så bara för att motioner stoppas i demokratisk omröstning tar man inte chansen att störa majoriteten om man hittar uppenbara felaktigheter!?

Känns lite som jag vill inte ha din röda spade för jag gilla bara den blå!

Nää, bättre kan du!! Taktiker har du mycket goda i ditt parti!!

st720
Gäst
st720
26 juli, 2010 02:55

Nu börjar ordbajsandet igen
Låt mej som en liten politiskt okunnig komma med ett förslag

Kom plötsligt att tänka på om jag ska byta bil & köpa modellen xxx, så kollar jag hos flera bilhandlare & berättar exakt vad jag vill ha för utrustning på bilen , vilken bil jag menar , modell osv. Jag förväntar mej att få ett pris från vardera bilförsäljare på vad bilen kostar. Bilhandlarna hamnar aldrig i nån debatt med varandra, man berättar för kunden / väljaren att detta gäller. Då kan jag välja det som verkar förmånligast för mej. Ganska enkelt. Jag jämför äpplen med äpplen & inget annat

Sak samma om jag jämför försäkringar – bankers olika villkor mm. Jag vet exakt vad jag har att besluta mej på

Är helt säker på att kommunen har en bokföring som redovisar kostnader & intäkter nedbrutet på olika nivåer. Skulle tro att en summeringsnivå är Barnomsorg, en annan sjukvård mm mm

Kan de olika konstellationerna visa för mej med siffror var de tänker spara, var de tänker lägga mer pengar samt vilka intäkter man har.

Vill se detta såhär ungefär

Verkligt utfall 2009 Verkligt utfall 2010 Budget 2011 Avvikelse

Intäkter
Intäkt 1 Skatt t.ex
Intäkt 2 Bidrag staten ?
Intäkt 3
Mm mm
Summa:

Utgifter
Skola
Äldreomsorg
Sjukvård
mm
Summa

Gick ej att klistra in detta som en tabell så det får bli så här.

Då kommer jag som inte förstår allt ordbajs att mer kunna förstå vad jag ska ta ställning till.

Jag kommer att se var man ska spara, var man ska öka på utgifterna samt se hur mycket större utgifterna är än intäkterna vilket det inte borde vara.

En summering. Ge mej som väljare tydlig info i siffror typ mitt exempel så kan jag ta ett riktigt beslut sedan. Dessutom förväntar jag mej att månadsvis enkelt kunna se hur budgeten håller så att jag ser vad som sker.

// S

Gert Svensson
Gäst
Gert Svensson
26 juli, 2010 04:01
Svarar  st720

Du skriver om ordbajsande, men vem orkar läsa en kommentar som inte ens ryms på en sida på en 19 tums bildskärm?

st720
Gäst
st720
26 juli, 2010 07:54

Det var synd att du inte såg det konkreta. Skall inte besvära mer. Förlåt att jag finns. Fortsätt tjafsa. Röstar blankt.

// S

goran_mp_larsson
Gäst
goran_mp_larsson
26 juli, 2010 04:36

Jag har i artickeln beskrivit at vi rödgröna inte vill spara något alls emedan alliansen vill detta ! Vi vill fortsätta att satsa på välfärden och klimatpolitiken och det är ju så att ingen från alliansföreträdarna har svarat ännu och jag lovade i budgetdebatten i juni att fortsätta att fråga alliansföreträdarna fram till valet vad de menar med den 1% iga besparingen och vad detta kommer att innebära för kommuninvånarna om alliansen skulle mot all förmodan vinna valet ! Vi rödgröna har och jobbar fram ett gemensamt program innan valet och vi har ju redan presenterat frågan kring ungdomspolitiken och vi återkommer med fler saker inför valet !

goran_mp_larsson
Gäst
goran_mp_larsson
26 juli, 2010 05:02

Manitski vill alltså inte att Lidköping ska vara mer än en normalkommun vilket vi rödgröna anser var en ambition som vi inte vill ha utan vi vill satsa på att Lidköping ska vara en ledande välfärd och klimatkommun och det innebär att vi nyttjar vår kommunala ekonomi, inkluderat statliga satsningar till detta.

Jan_Manitski
Gäst
Jan_Manitski
26 juli, 2010 06:47

Göran : Du påstår att vi är en ledande välfärds kommun, vad bygger du detta på ? Vi har högre kostnader än andra men vad får vi som inte andra kommuner har ?