Gå direkt till Nyheten (Ulf Wagner pratar mat på Vänermuseet)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 24 maj 2025

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Ulf Wagner pratar mat på Vänermuseet

Publicerad söndag, 01 augusti 2010, 11:10 av Björn Smitterberg

Ulf  Wagner, stjärnkock och krögare bl a i Lidköping och Göteborg, är på onsdag gäst när Vänermuseet har Mat & Prat.

– Ulf Wagner kommer att på ett personligt sätt att berätta om sin relation till smaker och mat, säger Pernilla Schedin på Vänermuseet. Ulf Wagner är först ut i en serie.

Ulf Wagner har korats till Sveriges bäste sommelier och har synts i TV där han bland annat försett Stjärnorna på slottet med mat och dryck.

Mat och prat är en programserie där det bjuds på underhållande samtal med inbjudna gäster och där det finns möjlighet att köpa lättare förtäring på Galejan. Kommande gäster nästföljande onsdagar är Gunilla Davidsson, Turistchef i Läckö- Kinnekulle och Mikael Wendt, politiker och låtförfattare.