Gå direkt till Nyheten (Festivalen har börjat med dofter och smaker av Europa)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 19 maj 2025

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Festivalen har börjat med dofter och smaker av Europa

Publicerad torsdag, 12 augusti 2010, 13:57 av Björn Smitterberg

marknad_lop_100812Vid lunchtid i dag öppnade den av hela Europa inspirerade marknaden med mat, maträtter, hantverk och blommor som är en delav Lidköpings Kultur-och Porslinsfestival. Festivalen invigs i kväll – men den här marknaden är redan öppen. Hela Porslinsstadens Centralgata och innergård har fyllts av dofter. Bilderna i reportaget är klickbara till större format..

marknad_l100812

Snabbt började även kunderna komma. Varje dag till och med söndag är den här marknaden öppen och nu finns speciella tillfällen att pröva sina språkkunskaper i exempelvis holländska, tyska, italienska och andra språk. Den som bara talar utländska med händerna klarar sig också bra.

marknadhopp_100812

En särskild avdelning är detför ungdomar – alltså de ungdomar som väger mindre än 90 kilo. Vikten är nämligen den gräns för barn som vill pröva studsmattorna  på ett speciellt sätt. Bröderna Jacob och Felix Helgesson var bland de första att pröva på att studsa – och kom ganska högt upp!

ana-ost_100812

Anna Hulienilic Ana-Raisa är en av handlarna på marknaden – och
säljer tillsammans med sin man holländska ostar.

marknad2_l100812

marknad3_l100812

hollbakverk_10812

marknad4_l100812