Försökte tända eld på Lidköpingskrog
Publicerad måndag, 16 augusti 2010, 06:46 av Björn SmitterbergStrax före klockan 2 i natt upptäcktes att någon försökt tända eld på en restaurang i Lidköping. Elden har slocknat av sig själv, men polisen bedömer det hela som försök till mordbrand.
Det är Restaurang Utsiktskullen – det vill säga den krog vid Lidan som går under namnet Pråmen – som drabbats. Den del avrestauurangen som ligger på kajen hade brand i trädäcket och en ruta har förstörts. Polisen kommer under dagen att göra en teknisk undersökning av brandplatsen.
Elden hade ganska liten omfattning, cirka 50 x 50 centimeter av däcket har brunnit. Men spridningsrisken var stor innan elden slocknade och därför bedöms det som försök till mordbrand.