Lidköping har en av två folkomröstningar
Publicerad söndag, 29 augusti 2010, 13:10 av Björn SmitterbergFörutom de politiska valen den 19 september är det i år bara två lokala folkomröstningar. Lidköping har den ena om bibliotekets lokalisering. Kinda kommun har den andra och det handlar om huruvida kommunen skall köpa in en speciell fastighet. /.
Jag tycker som miljöpartist och som hela tiden varit aktiv för att få ett aktivt demokratiskt samhälle, att det är mycket bra att vi har en folkomröstning om denna fråga i Lidköping !
Demokratin är något man alltid måste slåss för och destå fler som är aktiva i samhällsdialogen desto mer motverkar man antidemokratiska krafter samt inte mins stimulerar till att fler kan tänka sig att bli politiskt aktiva !
Demokrati skall man slåss för, så sant!
Demokrati bygger b la på dialog!!