Gå direkt till Nyheten (Polisen söker Ulla Tidén – vet du något om henne?)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 17 februari 2025

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Polisen söker Ulla Tidén – vet du något om henne?

Publicerad fredag, 17 september 2010, 11:32 av Redaktionen

eftersoektPolisen i Västra Götaland har i dag vänt sig till medier i hela regionen med en efterlysning då 61-åriga Ulla Tidèn från Falköping trots efterspaningar inte hittats.

Det var i tisdags, någon gång mellan 17 och 18.30, som Ulla Tidèn av okänd anledning lämnade sin bostad och har inte varit synlig sedan dess.

Ulla Tidén kom hem från sitt arbete på eftermiddagen den 14 september till sin bostad i Tiarp. Hon hade under dagen blivit sjuk och hade frossa och feber, därför var hennes son hos henne i bostaden vid 17-tiden och bäddade ner henne i hennes säng.

När maken sen kom hem vid 18.30 var sängen tom och Ulla Tidèn borta.

Vad som hänt eller var Ulla Tidèn tagit vägen är okänt och poliser och militärer söker i närområdet. Även helikopter och hundar används i sökandet.

Möjligheten finns att Ulla Tidèn gett sig iväg från närområdet och tagit sig längre bort, med till exempel buss eller tåg.

Ulla Tidèn är cirka 162 centimeter lång, blont hår, bär glasögon och har blåa ögon. Hennes kädsel när hon försvann är oklar men hon hade troligtvis lite mörkare byxor och vita gymnastikskor.

Polisen tar emot tips och upplysningar om den försvunna Ulla Tidén på telefonnummer 114 14.