Första stenen av tusentals uppbruten
Nya Stenportsgatan börjar byggas
Publicerad måndag, 20 september 2010, 08:53 av Björn Smitterberg
Den första stenen av tusentals på Stenportsgatan bröts vid en enkel ceremoni i dag upp. Fastighetsägare och kommun samarbetar i projektet – fastighetsägarna betalar 1,5 av de 8 miljoner det kostar.
Bilderna är klickbara till större format
Med gemensamma krafter bröts stenen upp. Hasse Rasetorp, representant för nya arbetarpartiet Moderaterna, kom lite sent och har på bilden inte hunnit hugga in sen – men han hjälpte till lite senare och stod alltså inte med händerna i fickorna och tittade på vilket det verkar som på bilden.
I övrigt är det Tomas Alldén vid Samverkansgruppen, Jonas Danielsson som representant för fastighetsägarna och Jonas Sundström, S-politiker. Jonas Sundström och Hasse Rasetorp sitter båda i Samhällsbyggnadsnämnden. Tomas Alldén har varit sammanhållande bland affärsmän och fastighetsägare i utformningen av gatan.
Nu bryts stenarna upp bit för bit och nya dagvattenledningar byggs, värmeslingor läggs och därefter skapas en ny utformning av gatan. Arbetet kommer att ske med hänsyn till affärsidkarna och det blir uppehåll över julhandeln.
Vill du veta mer om Stenportsgatans nya utformning – klicka här
DDR ringde nyss, de letade efter en grå gågata med stridsvagnhinder på. Är det någon som sett den?
Den har J P Glans i Fp köpt….
Lidköpingslampor, vad är det för lampor?