Hört på stan: Är 713 röster är fler än 1.000?
Publicerad fredag, 24 september 2010, 06:55 av Björn SmitterbergValet är över. Eller skall man säga: Valet är över oss.
Efter några intensiva dagar, och framför allt några dagar före valet som vi på Lidköpingsnytt kom att kalla de desperata dagarna, har lugnet inträtt. Det är inte så många som säger sin mening nu. Kommunfullmäktigemöte i måndags var rena söndagsskolan jämfört med det förra. I eftermiddag kommer de slutliga siffrorna för kommunvalet. Det är ingen rysare.
Tusen röster är färre än 713. Visst låter det konstigt. Socialdemokraterna fick mer än tusen röster fler än förra valet. Men det blir ändå bara 21 mandat i fullmäktige. Sverigedemokraterna petade ihop 713 röster. På dessa 713 röster blev det utdelning i form av två mandat. Det var god utdelning även i jämförelse med Kristdemokraterna som behövde över 600 röster per mandat för att få vara med.
Redaktören har fått veta att vi i Sverige numer har för många partier för att räknesystemet med mandatfördelningen ska fungera. Det börjar bli lite knepigt med räknesystemet – röstningen är inte längre så proportionell som den borde vara.
Förresten gjorde redaktören en upptäckt på valsöndagen – vid ett besök hos valnämnden visade det sig att papperet i räknemaskinen höll på att ta slut – det kom röda ränder. Men det visade sig finnas nya rullar på lagret. Vilken tur.
Socialdemokraterna har tillsatt någon form av kriskommission efter att Kjell Hedvall (i viss rikspress maskerad till Hedlund) sagt att det är partiledarens fel. Den nya kriskommissionen är dock lite lattjo. Den är uppbyggd så att ingen behöver ställas till svar. Ylva Johansson och Thomas Östros får alltså stanna kvar och vara högröda av ilska i ansiktena och skrika högt i debatterna i stället för att svara på frågor.
Kjell Hedvall imponerar ändå – ingen i Lidköping har fått så många kryss som han i kommunvalet. Han har nästan fått lika många som flera andra tillsammans.
En undersökning som publicerades i veckan påstod att det inte var Mona Sahlins fel. Det är Rut som är felet. Socialdemokraterna skulle inte ha kritiserat RUT – det här med skatteavdrag för vissa tjänster.
Redaktören saknar en kriskommission är det de lokala allianspartierna. Valrörelsen var bitvis tafflig från deras sida – och när rödgröna sidan gjorde utspel möttes det oftast med överraskning;
– Va, kommer det lokala förslag? Nåja, vi i alliansen är ju i alla fall överens om att ha var sin kandidat till kommunalrådsposten.
Centerns i våras utlovade valmanifest med kulturpolitik – det har inte kommit till redaktören än. De rödgröna vann nog en hel del på överraskning och aktiviteter i slutskedet.
Ett litet antal läsare, de får plats på ena handens fingrar, har frågat om inte Lidköpingsnytt skall presentera de Sverigedemokrater som fått plats i fullmäktige. Svaret är nej, det är inte aktuellt.
Med tanke på valresultatet så började redaktören titta efter var i Lidköping som SD har störst andel röstande. Man skulle ju kunna tro att det är inne i tätorten som har tagit emot flera invandrare – men så är det inte. De största andelarna med SD-röster finns i vallokalerna i Örslösa, Gillstad, Tun, Järpås, Saleby och Norra Härene. Varför det? På något ställe är SD större än C. Vad har hänt med landsbygden?
I fullmäktige i måndags tog Bo Eliasson (V) inte oväntat hem flera skratt – han tycker det är bra med skyltar i Stadsträdgården som visar trädens namn :
– Nu slipper vi de upprivande dispyterna om vilka träd vi går förbi…
Fadäs: Fullmäktigemötet på måndagen hade lite trött och avslagen stämning. Vid ett tillfälle var ordförande Marita Bengtsson särskilt avslagen – hon glömde nämligen bort att fatta beslut – en påminnelse från fullmäktigeledamöter krävdes.
– Kan vi gå till beslut, frågade Marita Bengtsson i ett ärende och svaret blev ja.
Därmed lämnade Marita Bengtsson punkten utan att hon frågat hur man ville besluta. Saken rättades snabbt till.
Försäkringskassan har hamnat i centrum i debatten kring valet. Redaktören kan bidra med en alldeles sann historia. En person som tillbringat en stor del av sommaren liggande på sin högra sida för att minska smärtorna och som regelbundet gymnastiserat såväl hemma som hos sjukgymnaster och gjort läkarbesök. En plötsligt uppkommen ryggskada medförde så svår smärta att det dagligen var tårar. Den smärtan var enligt tjänstemannen vid Försäkringskassan inget hinder för arbete som undersköterska.
Jag måste skriva detta: I vilken värld lever personalen på Försäkringskassan?
Nu handlade det här inte om arbetsprövning eller sådant. Det var en sjukskrivningstid på en månad som inte godkändes. Inte de stora rubrikernas händelse alltså. Men hur i all sin dar kan en tjänsteman på sin ergonomiskt utformade kontorsstol slå fast att ”din ryggsjukdom begränsar inte din förmåga att arbeta som undersköterska på äldreboende”. Det här betyder en sak; Försäkringskassan håller på att avveckla sig själv. Eller är det någon protest som pågår…?
Redaktören minns tiden som reporter på 1970-talet när ett reportage skulle göras den lokaltidning där han då tjänstgjorde. Det behövdes politiker som uttalade sig, och på frågan var man hittar socialdemokrater kom svaret från den socialdemokratiske ledarskribenten omedelbart: Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen.
Nåja, det är snart 40 år sen. Så det är väl mera en myt numera.
Redaktören reser …
… bort över veckoslutet. Anledningen är en alldeles unik händelse som redaktören säkert kommer att återkomma till flera gånger. Utan att närmare ange något kan redaktören lägga en ny titel på visitkortet; farfar.
Det är en titel som känns mycket bra.
Så om ni tycker att Lidköpingsnytt är lite trög och sent ute i helgen så beror det på att det är svårt att uppdatera när man reser (redaktören tillbringar flera timmar i sträck utan möjlighet att nå eller nås varken per mobil eller internet! Kusligt bara det – bortkopplad år 2010)
Men det är något märkligt när man reser till sjöss. Alla mobiltelefoner tystnar. Och så, när man närmar sig land igen börjar det plinga i alla telefoner – det kommer SMS som hälsar välkommen. Överallt i alla utrymmen ombord börjar det tuta till eller plinga. Och så måste alla börja ringa.
Veckans apelsinpris, det söta goda, går denna vecka till…
… de elever vid De la Gardie som genomförde sitt uppdrag som funktionärer när särskolorna hade idrottstävlingar. De ställde upp med själ och hjärta.
Veckans citronpris, det sura,…
… går till alla som tror att en person med diskbråck som trycker på ischiasnerven kan arbeta som undersköterska.
Veckans historia …
… har meddelats av en läsare på gatan i måndags. Den är lite ekivok, men rolig:
Bonden hade anställt två pigor i staden. En dag skickade han i väg dem med en ko:
– Gå i väg till tjuren och se till att tjuren gör vad han ska.
Pigorna kom tillbaka på kvällen med kon. De var helt förstörda av smuts, lera och såg bedrövliga ut. Bonden frågade naturligtvis vad dom gjort.
– Jo, det var ett himla jobb att få kon på rygg!
God helg – byt inte bil, köp en snygg cykel