Korpen i ekonomisk knipa – söker kommunal borgen
Publicerad fredag, 01 oktober 2010, 17:41 av Björn SmitterbergMotionsföreningen Korpen i Lidköping är sedan en längre tid i en besvärlig ekonomisk knipa. Nu har föreningen fått ett lån beviljat för att en gång för alla kunna lösa sina ekonomiska problem. En förutsättning är dock att kommunen går i borgen för föreningen.
Borgensåtgandet skulle bli på 750.000 kronor. Kultur- och fritidsnämnden kommer i nästa vecka att besluta hur det blir med borgen Korpen begärt.
Ursäkta, men hur länge skall Lidköpings kommun hålla Korpen under armarna med våra skattepengar? Nu är det i och för sig frågan om ett borgensåtagande och inte direkt bidrag, men ändå. Räcker det inte med att den S-ledda kultur & fritidsnämnden subventionerat denna rörelse med miljoner i bidrag under åren som gått utan att man behövt förklara sig. Jag vet inga andra indrottsföreningar som sammanslaget fått så många miljoner under åren utan att kultur och fritidsnämnden fått stå till svars med en motivering för varför det skiljer sig så markant..
Jag har inget emot Korpens verksamhet som sådan, men det är kraftigt snedvriden konkurrens med de bidrag som Korpen fått och nu skall man alltså ha kommunen att gå i borgen för föreningen.