Gå direkt till Nyheten (Debatt: Korpen måste börja tänka nytt!)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 06 februari 2025

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Debatt: Korpen måste börja tänka nytt!

Publicerad lördag, 09 oktober 2010, 17:58 av Redaktionen

ikondebatt-Skall välbefinnande vara skattefinansierat, frågar debattören Jörgen Larsson i en artikel om Korpen.

Korpen måste börja tänka nytt!

Flera liknande verksamheter har öppnat på senare år. Då måste man jobba för att vara den anläggning nyttjare vill använda!

Har man gjort något för att behålla nyttjare? Säkert har man det! 
Men har det hjälpt?

Skall välbefinnande vara skattefinansierat?

Svaret är enkelt!

JA!

Men sen kommer problemet!

Hur?

Samhällsekonomiskt bara vinster ju mer befolkningen tränar! Men vilken fördelning och ur vilken skattkista skall bidragen tas ur? 
Kommun, region eller nationellt?

Frågan har inga självklara svar! Kanske borde landstingen åläggas att ha en väl utbyggd träningsverksamhet som skulle ha likvärdig taxa över landet!?

I Lidköping råder tydligen stora skillnader mellan de anläggningar som finns.

De gick ett ryckte om hyresrabatt för anläggningen på Sockerbruket medans det pratats om helt privata anläggningar inte skulle kunna överleva pga avsaknad av rabatter och skattepengar i rörelsen.

Vad är sant?

Kanske någon kan berätta? Hur ser politiker på frågan? Antar att frågan snabbt kommer på kommunstyrelsens bord.

Hur ser vår nya allians på frågan, Bertil Jonsson?

Kanske blir det till att motionera i fullmäktige? En förmån bara de
51 ledamöterna har!

Jörgen Larsson
Oberoende liberal