Gå direkt till Nyheten (Bönder bjöd hem hel skola till djur och maskiner)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 06 februari 2025

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Bönder bjöd hem hel skola till djur och maskiner

Publicerad torsdag, 14 oktober 2010, 10:07 av Björn Smitterberg

abba_koerk-aakervall_101014Anna Körk-Åkervall blev förtjust i den ligga grisen, dygnsgammal, som hon fick hälsa på hemma hos bonden Clars Hellström på torsdagsförmiddagen. Bilderna i reportaget är klickbara till större format.

Clas Hellström och hans kollegor bjöd i dag hem hela Örslösa skola till ett studiebesök. Det blev undersökning av maskiner, traktoråkning och så lite åkning på traktor.

clas_hellstroem_101014

Clas Hellström har många olika verksamheter på sin gård och här var det lämpligt att ta emot alla eleverna, och han fick flera medlemmar i sin LRF-avdelning att ställa upp.

carl-gustaf_skoglund_101014

– Jag tror det här är jätteviktigt, sa Carl-Gustaf Skoglund, en av bönderna som skjutsade elever på traktor medan Hanna Larsson hoppade ut.

Många elever ville åka flera gånger.

– Det är ju viktigt som bor här vet vad vi bönder egentligen håller på med, dom ser oss varenda dag men deras familj kanske inte alls har någon koppling till jordbruket. I dag är det ju så att många bor på landsbygden, men vi bönder är inte så många längre.

– Dessutom är det viktigt att visa hur vi arbetar och hur vi tar hand om djuren – för de här barnen är om några år våra konsumenter. Våra kunder.

gosslundaskola_101014

Det var grisar och får, det var traktorer och jordbruksmaskiner och när Lidköpingsnytt var på plats väntade man på häst och vagn. Det hela avslutades med korvgrillning.

1 Kommentar
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Lena o Peter
Gäst
14 oktober, 2010 04:06

Stort TACK till Clas Hellström och alla Ni andra i Örslösa LRF för att Ni fixade detta för våra barn!
Hälsningar fr ett par förädrar