Gå direkt till Nyheten (Lidköpingsnytt passerade 2 miljoner
Sidorna lästa mer än 15 miljoner gånger)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 12 februari 2025

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Lidköpingsnytt passerade 2 miljoner
Sidorna lästa mer än 15 miljoner gånger

Publicerad måndag, 01 november 2010, 14:22 av Björn Smitterberg

lidkopingsnytt_snedlogaLidköpingsnytt har i år – på tio månader  – lästs över 2 miljoner gånger. Under hela förra året hade Lidköpingsnytt 1,7 miljoner. Det visar statistiken som nu omfattar året till och med oktober.

Antalet unika läsare var i oktober 50.245. Det var inte rekord, men ganska nära de tidigare bästa månaderna om just september i år borträknas. Alla nättidningar i landet hade rekord i september – på grund av valet. Lidköpingsnytt hade då 65.000 unika läsare.

Med unik läsare menas att läsaren räknas en enda gång under månaden oavsett antalete besök. Med läsare avses egentligen IP-nummer. Det är alltså datorn som räknas.

Under oktober visades sidorna 1,45 miljoner gånger. Det är en numer ganska normal siffra – inte rekord, men bland de bästa.

Antal besök i år är nu 2.114.486.

Antalet lästa sidor har nu passerat 15 miljoner i år. Under hela förra året var det drygt 10 miljoner.

I oktober har läsarna klickat på annonserna i Lidköpingsnytt 8.028 gånger.

Läs mer om statistiken: Klicka här

1 Kommentar
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Agust Vråk
Gäst
Agust Vråk
1 november, 2010 02:34

Ett tydligt tecken på att sidan är uppskattad. Bra jobbat!