Gå direkt till Nyheten (Om konstisen på Torget – inget nytt)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 12 mars 2026

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Om konstisen på Torget – inget nytt

Publicerad måndag, 31 januari 2011, 17:02 av Björn Smitterberg

Lidköpingsnytt berättade i torsdags om planer på att anlägga en konstisbana på Nya Stadens torg. Bakom projektet står bl a Samverkansgruppen bestående av företagare och fastighetsägare samt kommunen.

– Men vi har bara fått en förfrågan från ett försäkringsbolag, säger Kristina Lundgren, chef för förvaltningen Samhällsbyggnad vid kommunen och ordförande i Samverkansgruppen.

– Vi vet egentligen inget mer, vi funderar på hur man skall lösa det här, när det ska finnas is (troligen på vintern), och var på torget det här skall kunna förverkligas. Men än vet vi inget.

2 Kommentarer
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Broson
Gäst
Broson
1 februari, 2011 07:47

Hur har centrumsamordnaren tänk sej att man skall göra på lördagar när det är torgdag? Skall isen tas bort då eller ?? Nej, anlägg en skridskobana i stadsträdgården. denna underbara plats som inte används alls på vintern. Där finns ju möjlighet att använda Dina-
scenen som väderskydd vid ombyte och fikapauser

Elof
Gäst
Elof
1 februari, 2011 12:06
Svarar  Broson

Inte kan du ha den så långt från centrum förstår du väl? Allt som inte ligger på torget alt. 2 meter ifrån är ju omöjligt att ta sig till och besök.