”Trassel” – en äventyrlig prinsess-saga
Publicerad fredag, 04 februari 2011, 05:22 av Björn Smitterberg
Disney förknippas främst med familjefilmer. Nu kommer en ny film som fått namnet ”Trassel” – en söt saga som nog kommer att älskas av de yngre. Dock inte de yngsta, som nog får lite svårt att förstå. Skolålder rekommenderas. Premiär på Folkan i Lidköping i helgen.

Rapunsel med det långa håret är en av de gamla sagoklassikerna som nu blivit film. Den har väl inte särskilt mycket med Bröderna Grimms orginalsaga att göra även om Disneys producenter använt sig av den i grunden – här är det ingen som får ögonen utskurna.
Det är redan vid födseln som Rapunsel får sina magiska hårstrå. Ondskan lever i en gammal kvinna som förstått hur Rapunsel håller sig ung och vill få tillgång till mirakelmedicinen. I ett högt torn dolt bland grönskan hålls Rapunsel gömd från omvärlden i tron att kvinnan är hennes mamma.
Allt ändras när tjuven Flynn Ryder gömmer sig i tornet. Rapunsel tar chansen att fly med honom och det blir ett vådligt äventyr.
Det är en animerad film, gjord för att kunna ses i 3D-vrsion på de biografer som kan visa filmen så.
I övrigt fortsätter succén ”Änglagård”, tredje filmen att rulla på Folkan, liksom ”The Tourist”.

