Gå direkt till Nyheten (”Sjukvårdspartiet satsar offensivt i omvalet”)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 05 mars 2026

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

”Sjukvårdspartiet satsar offensivt i omvalet”

Publicerad lördag, 19 februari 2011, 09:35 av Redaktionen

sjukvardspartiet– Sjukvårdspartiet Västra Götaland ser med tillförsikt fram emot en valrörelse med våra frågor i fokus.
Det skriver partiet i ett pressmeddelande.

– I höstas gjorde vi vårt bästa val någonsin och nu siktar vi på att flytta fram positionerna ytterligare, skriver partiet i pressmeddelandet. Sjukvårdspartiet beklagar att förra årets val inte genomfördes helt korrekt utan måste göras om men ser positivt på de egna chanserna i valet, som i år slipper genomföras i skuggan av riksdagsvalet.

-Vi är sugna på att komma ut och möta väljarna och dra en lans för bättre och närmare vård för våra regioninvånare. Det säger partiets gruppledare och regionråd, Billy Bertilsson, Gösslunda.          

– Sjukvårdspartiet kom efter höstens framgångsval att hamna i en nyckelposition som tungan på vågen i de flesta tunga nämnder och styrelser. Detta har uppnåtts genom valteknisk samverkan med s, v och mp.

Sjukvårdspartiet har inte bundit sig för något politiskt samarbete med de rödgröna och kommer att driva en självständig valrörelse där partiet lyfter fram sina egna hjärtefrågor. De är:

• Stoppa kaoset på de stora och ohanterliga sjukhusen! Lokalsjukhusens roll måste stärkas, det har alltid varit vår position och nu ser vi att denna insikt börjar sprida sig i bredare politiska kretsar. Folkpartiet, som annars varit en av de ivrigaste tillskyndarna av regionens centraliserade sjukvård, backar nu upp vårt gamla krav på att NU-sjukvården ska brytas upp så att NÄL och Uddevalla blir självständiga sjukhus.

• Låt köken och restaurangerna på de olika sjukhusen i regionen få vara kvar! Sjukvårdspartiet välkomnar att regionledningen nu har tagit ett steg tillbaka i frågan om ett stort centralkök i Falköping.

• Riv upp beslutet om trängselskatt i Göteborg!  Statliga infrastruktursatsningar ska betalas med skattemedel, inte med pålagor som slår orättvist beroende på var man bor och arbetar.

• Var sparsam med skattebetalarnas pengar! Sänk politikerarvoden och partistöd. Inte en krona ytterligare till Ostindiefararen eller andra skrytprojekt!

10 Kommentarer
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Jorgen_Oberoende_liberal
Gäst
Jorgen_Oberoende_liberal
19 februari, 2011 12:12

JA, det låter ju fint men vad gör ni för att Lidköping skall få en dygnet runt sjukvård värd namnet igen? Jobbar ni för att vi skall få tillbaka och för att få behålla specialistsjukvård i Lidköping? Vad händer med BB i er värld, vad händer med urologifrågan?

En annan enklare fråga; Hur kommer ni förbättra möjligheterna att på ett enkelt och ”vanligt” sätt komma i kontakt med vårdcentralerna i Lidköping?

Menar ni att alla gamla och ahndikappade skall sitta och förstå alla komandon som ges av en artificiell telefonröst? Och att man skall trycka olika kanppar och kombinationer och avsluta med fyrkant?

Kan man förvönta sig en tradtionell sjukvård och omhändertagan deav patienter i Lidköping? Eller värnar ni bara sjukhus större än gamla hederliga KSS?

UndrandeInflyttad
Gäst
UndrandeInflyttad
19 februari, 2011 02:49

Det enda jag kan se med Sjukvårdspartiets plötsliga ”kursändring” är att BB fått ett rejält lönelyft. Tänk vad pengar kan göra för vissa. O vad har SP fått för inflytande, jo inget, bara symboliskt.

Billy_Bertilson
Gäst
Billy_Bertilson
20 februari, 2011 06:27

Svar till Undrandeinflyttad.
Sjukvårdspartiet ändrar ingen kurs bara för att man gjort en valtekninskt samverkan, det har endast betydelse vid fördelning av poster och uppdrag. Vi är alliansfria.
Sjukvårdspartiet har en rak linje vad det gäller att värna om de små sjukhusen. Att skattebatalarnas pengar,som är avsedda till sjukvård skall gå till sjukvård och inget till politikerarvoden.
När Arvodesberedningen i Regionen fastslog nivåerna på arvodena inför denna mandatperioden föreslog Sjukvårdspartiet att vi skulle gå tillbaka till 2007 arvodesnivå 46800:-/månad, men tyvärr höjde alla andra partierna med 15 % och nivån blev 58000:-/ månad.
Regionrådsuppdraget stod mellan oss och Sverige Demokraterna,
Jag hoppas jag inte gjort Dej besviken,och skatten hamnar i Lidköping.
Vi har påverkat beslut i rätt riktning i flera ärenden, bl.a. har utredningen om framtidens sjukhus och med fokus på de mindre sjukhusens roll upptagits igen.
Utredningen stoppades våren 2010 av ett annat parti.
MVH. Billy

Lillan1
Gäst
Lillan1
21 februari, 2011 12:59

Att regionrådsuppdraget stod mellan er och SD kan ju knappast stämma? Minoritets majoriteten hade Aldrig gått ihop med SD och gett dom en regionrådspost!
man kan dock fråga er vad Ni har åstadkommit sedan ni hamnat i ”minoritets majoritet”?? Mer än interna stridigheter. Vad har ni gjort politiskt?? Vad hände med den begärda folkomröstningen för Skenes Lasarett? Vad har ni gjort för att åtgärda överbeläggningarna på våra sjukhus? I GP har man läst artiklar om att patienter utrustas med kastruller och slevar för att kunna göra sig hörda ute i korridorerna. Detta är inte god vård! Vad har ni gjort konkret för att få ordning på dessa problem??

UndrandeInflyttad
Gäst
UndrandeInflyttad
21 februari, 2011 06:32

Jag hoppas du känner dig nöjd med lönehöjningen. Från ett statligt arbete på knappa hälften av din nuvarande lön är detta ett rekordlyft. Att man sedan som ”glad pensionär” då man går sysslolös i övrigt, utan inkomster ;-)) kan förgylla sin vardag med att sitta som regions politiker åt ett ”marginal parti” de du BB de kan inte vara fel. D ä bara att gratulera d ä skattemedel vi talar om. För något politiskt inflytande har Sj P inte, om du nu skulle tro det.

zisse
Gäst
zisse
20 februari, 2011 09:44

Hur står Ni i frågan om att återinföra distriktssköterskemottagningarna i de gamla centralorterna ?

Dan Åberg
Gäst
20 februari, 2011 11:33

Vad har då Billy och sjukvårdspartiet gjort nu när man gått ihop med sossarna och sitter i ledningen för regionen,
1. Bland alla budgetförslag som lämnades i höstas röstade Sjukvårdspartiet på det alternativ som innehöll minst pengar till sjukvården.
2. Röstat för fortsatt arbete med att införa trängselskatter.
3. Ställt upp på samma valsedel som S, V och MP i valet till Sveriges kommuner och landsting.
Tydligen kan man ge upp hela sin politk för att få ett regionrådsjobb.

Billy_Bertilson
Gäst
Billy_Bertilson
20 februari, 2011 07:40
Svarar  Dan Åberg

Hej Hej Dan Åberg.
Det är ett visst antal pengar som kommer in från våra skattebetalare och som är avsedda för sjukvården, /Landstingsskatt m.m./ i Västra Götaland, varken mer eller mindre.
Inför tilläggsbudgeten i höstas räknad vi med att ca. 200 miljoner skulle komma in utöver den budget, som antogs på försommaren 2010, på grund av bättre ekonomisk konjungtur.
Majoriteten av partier hade denna uppfatning och budgeten antogs.
Att bedriva den dagliga driften av sjukvården med lånade pengar ,även om det är från eget kappital, är samma som att lägga kostnaden på våra framtida barn. Moderaterna får ha sin egen uppfattning i den frågan.Västra Götalands Regionen har ett litet eget kapital, som skall bevaras och användas vid stora oförutsedda utgifter.
När trängselskatten var uppe i Regionfullmäktige gällde frågan om storleken på området i Göteborg, inte om den skulle vara eller inte vara. Sjukvårdspartiet föreslog återemiss.
Vad gäller Sveriges Kommuner och Landsting /SKL / var vi uppe i Stockholm och pratade med Knape, som är Moderternas talesman.
Han ville vi skulle skriva på ett avtal i s.k. ”inblanko” och därefter hade vi ingen talan. Med en anna konstilation fick vi ett avtal med 5 platser i SKL, det är inte så svårt att välja då.
Jag förstår att Dan Åberg är besviken,och har synpunkter på min roll som Regionråd, alternativet hade varit att Sverige Demokraterna hade tagit posten som regionråd.

MVH Billy

Sara_Joelsson
Gäst
Sara_Joelsson
21 februari, 2011 09:45

Ostindiefararen, skrytprojekt? Vad har Sjukvårdspartiet gjort för att marknadsföra regionen? Mediauppmärksamheten kring Ostindiefararen är värd över 3 miljarder, fortfarande sänder Kinesisk TV (900 miljoner tittare) klipp från skeppets ankomst. Unga Kinesers högsta dröm är att resa utomlands, genom att sätta Sverige och Göteborg på världskartan så kommer det att klinga in pengar till regionen. Men det är klart att det är svårt att jämföra med pengar till höftledsoperationer…men kommer unga människor att vilja bo kvar (och betala skatt) och bilda familj i en region som bara satsar på sjukvård…där det inte händer något kul? Fram med FLER skrytprojekt!

Lillan1
Gäst
Lillan1
21 februari, 2011 02:25

Markandsföring för vår region är alltid bra. Sen kan man alltid diskutera om man ska fortsätta satsa på Ostindiefararen eller lägga pengarna på ngt annat.
Vidare till sjukvårdspartiet. Vad har ni gjort för att ”marknadsföra” er nu när ni sitter i majoritet? Mer än att hamna i media för era ständiga interna strider i ert parti. Vad har hänt med folkomröstningen för Skene Lasarett? Vad har ni gjort för att råda bot på överbeläggningarna på våra sjukhus? Det man läser i GP om att patienter utrustas med kastrull och slev för att göra sig hörda där dom ligger i någon korridor är skrämmande och knappast ett tecken på god vård! Vad har ni gjort för att infria era vallöften från 2010??
Billy skriver i en av sina kommenterer att det stod mellan sjukvårdspartiet och sverigedemokraterna om vem som skulle få en regionrådspost. Detta kan knappast stämma! ”Majoriteten” hade aldrig inlett ett samarbete med SD och gett dom en Regionrådspost – det är befängt att påstå någon sådant.