Gå direkt till Nyheten (Sportlovet i Örslösa församling)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 06 mars 2026

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Sportlovet i Örslösa församling

Publicerad lördag, 19 februari 2011, 09:28 av Redaktionen

Sportlovsveckan för barn och unga i Örslösa församling började med en uppskattad hajk. Hajken inleddes på söndagskvällen med en härligt sportig sportlovsgudstjänst och fortsatte sen i Örslösa.

Deltagarna på hajken tillbringade måndagförmiddagen på Café Grace och fick mycket beröm av cafégästerna både för deras medverkan med sånger i andakten och för bra service vid serveringen. De skötte även Café Grace egen bingo, där tre lyckliga vinnare vann finfina priser. När cafégästerna åkt väntade en eftermiddag utomhus som avslutades med korv och bröd!

I torsdags kväll träffades barn och ungdomsgrupperna från Örslösa församling med sina familjer på en alldeles särskild reflexvandring i Tådene.

orslosalov_privat

Bingdodragningen sköttes utmärkt av Alex Eismar, Ida Hasselberg, Markus Olofsson, Hampus Karlsson,  Julia Löfman och Matilda Bäcklund.

Vad som väntade dem var en tipspromenad snitslad med reflexer. Många kom denna kyliga kväll, fullt utrustade med reflexvästar och ficklampor! Snart ringlade skaran av barn och vuxna iväg som glimmande ljuspunkter i natten.

Småfrusna kom de tillbaka och då uppskattade de verkligen den varma chokladen och kanelbullarna som väntade!

Efter en välbehövlig fikastund kunde fyra lyckliga vinnare få sina tipspromenadsvinster och ledarna Erika Hellström och Linda Kihlén tacka för en trevlig kväll.

1 Kommentar
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
vectra21
Gäst
vectra21
20 februari, 2011 08:58

Ett stort tack till er, Linda och Erika, för att ni ordnar så mycket roligt för våra barn och tar så väl hand om dem! /Alex mamma