Gå direkt till Nyheten (Förslag att skapa ett pastorat av Lidköping)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 08 mars 2026

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Förslag att skapa ett pastorat av Lidköping

Publicerad söndag, 27 februari 2011, 08:13 av Björn Smitterberg

salebykyrka_interior1De sex pastoraten i Lidköpings kommun kan bli ett. Ett förslag som sammanslagning diskuteras nu muntligt inom Skara Stift och kommer senareatt gp på remiss senare för att kunna genomföras 2014. Bilden är från Saleby kyrka.

I dag är varje församling i Lidköping ett pastorat. Det är Lidköpings pastorat, Sunnersbergs pastorat, Örslösa pastorat, Kållands-Råda pastorat, Sävare pastorat och Järpås pastorat.

För att minska administration föreslås nu att pastoraten skall slås samman. Det finns olika alternativ:

– Slå samman alla sex till ett
– Slå samman alla utom Sunnersberg, Sävare och Lidköping
– Skapa ett nytt pastorat v Järpås, Kållands-Råda, Örslösa och Lidköping.

Sammanslagningen skall bidra till att svenska kyrkan skall bibehålla kompetens som holtar att gå förlorad. Samarbete om personal kan församlingarna hha i större pastorat. I dag motsvarar pastoraten församlingsgränserna. Nu skulle alltså församlingarna få nya möjligheter att samarbeta.

Just nu är det muntliga diskussioner som pågår men senare i år kommer förslaget skriftligt till församlingarna och skall besvaras skriftligt. Om ett år skall beslut attas av stiftsstyrelsen. Genomförandet beräknas ske i början av 2014.