Isprinsessan – en saga i ishallen
Publicerad söndag, 27 februari 2011, 07:57 av Björn Smitterberg
Lidköpings konståkare kommer på lördag att genomföra den tolfte stora avslutningsfesten på is. I år är temat Isprinsessan och isprinsessan är Anzhelika Pylkina.
– Det är en saga som vi skapat med hjälp av musik och låter ungdomarna visa upp, säger Nelli Pylkina, som är huvudtränare för Lidköpings cirka 100 konståkare.
– Tidigare har vi vi haft olika tema säger Jessica Rundin som leder is-showskommittén i klubben. I år har vi valt att berätta en saga, och självklart skall alla vara med, alla i de olika kategorierna från de allra minsta till dem som hållit på länge.

Konståkningsklubben arbetar alltmer med att försöka förmå ungdomarna att fortsätta öven när de kommit upp i övre tonåren. Bl a genom tränarutbildningar vilket medfört att klubben har gott om tränare just nu.
19 timmar i veckan tränar konståkarna i hockeyhallen. Ungefär som tidigare, men med ett bättre schema.
– Det har genom tillkomsten av den stora arenan blivit bättre med tider på försäsongen för oss, säger Konståkningsklubbens ordförande Anna Berglund. Nu kan vi lägga upp schema för hela säsongen – det gick inte tidigare.
Konståkningsklubben har hela bredden på verksamheten – den första skridskoskolan till elitsatsning. En verksamhet som inte bara kräver åkare – utan även föräldrar.
– Vi låter föräldrar hjälpa oss att sy dräkter, säger Jessica Rundin. Bara det är ett stort arbete.
Den årliga showen kan dra upp till tusen åskådare. Det blir på lördag två föreställningar. Att flytta till den större arenan är inte aktuellt.
– Nej, det skulle inte fungera. Vi skulle förlora närkontakten och det skulle bli svårt för de minsta att klara ut hur de skall åka.

En nyhet i år är att det håller på att bli en sport för unga män i Lidköping. Hittills har pojkar lyst med sin frånvaro – men nu finns några som är med. På bilden är det Gustav Lundqvist fångad i ett flygskär.
Isprinsessan blir avslutningen på säsongen – nu väntar ett par månader med träning på barmark innan konståkningsklubben i maj går på is igen – i Skara. I slutet av sommaren flyttar konståkarna in i hallen i Lidköping igen.

