Gå direkt till Nyheten (Debatt: De rika själ från de fattiga)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 11 mars 2026

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Debatt: De rika själ från de fattiga

Publicerad torsdag, 03 mars 2011, 07:14 av Redaktionen

ikondebattMagnus Kling, debattör i Källby, tar i en debattartikel upp et allvarligtbekymmer – marker för livsmedelsproduktion i fattiga länder köps upp av rika.

Rika länder själ mat för fattiga i U länderna!

De senaste årens finansiella kriser har haft effekt på områden som är relativt okända för allmänheten. Då jakten på råvaror blir allt besvärligare, har rika länder börjat köpa upp stora områden i Afrika för att säkra tillgången på mat. Det är en utveckling som kan få katastrofala följder för världens fattiga. Detta innebär att skillnaden i förutsättningar för fattiga och rika länder blir mycket tydlig.

Köparna av markområden är främst tillväxtekonomier, till exempel Japan, Kina och staterna vid Persiska viken. Men även banker och hedgefonder, det vill säga rent finansiella aktörer, har köpt betydande markområden. De insåg tidigt att handel med mark kommer att bli en av de mest lukrativa investeringarna på 2000-talet. Förloppet är mycket snabbt och inom några månader kan upp till 20.000.000 hektar bytt ägare, och så fortsätter det.

I de länder där marken köps upp är innevånarna självklart de stora förlorarna. I Sudan, Senegal, Filippinerna och Pakistan har det blivit en tydlig försämring i villkoren för att framställa livsmedel. I Kambodja och Etiopien har det gått så långt att befolkningen nu måste förlita sig på internationellt bistånd för att få mat för dagen.

Jag frågar mig skall fattiga bönders land var till salu för Stor kapitalets mat och pengabehov? Mitt svar är ett rungande och stort Neeeeeeej. För sådan är kapitalismen ingen hör en fattigs bön….

Magnus Kling.
Debattör (V) Götene

6 Kommentarer
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Agust Vråk
Gäst
Agust Vråk
3 mars, 2011 07:49

Problemet är väl lätt löst: Prata med era kompisar i Kina och be dom sluta…

OveNordstrom
Gäst
OveNordstrom
3 mars, 2011 12:51
Svarar  Agust Vråk

Det är väl Reinfeldt o co med kungen som galjonsfigur som tagit över kompisskapet med Kineserna nu. Så länge det går att tjäna pengar där iaf.
Märkligt att inte Reinfeldt skickat svenska styrkor till Kina för att upprätta demokrati. Men det har väl August svaret på antar jag.

Agust Vråk
Gäst
Agust Vråk
3 mars, 2011 03:12

Som Sovjet gjorde med Ungern 1956 och med Tjeckoslovakien 1968 menar du? Tror väl inte att det är aktuellt just nu med ett FN mandat för en styrka till Kina för tillfället.

erik0000
Gäst
erik0000
3 mars, 2011 01:04
Svarar  Agust Vråk

Problemet är väl lätt löst: Prata med DINA kompisar KAPTTALISTERNA och be dom sluta……

erik_lisch
Gäst
erik_lisch
3 mars, 2011 02:58
Svarar  Agust Vråk

Kina, med sin enorma marknad, är ju den svenska högerns nya drömland. Fullt med laglösa kapitalistiska fri-zoner, inga fackföreningar, stenhård repression mot kämpande arbetare och en polisstat som burar in/mördar alla som försöker bryta status quo. Ett land precis i högernbs stil.
Att regeringspartiet har ordet ”Kommunist” med i sitt namn förändrar ingenting.

MagnusKling
Gäst
MagnusKling
6 mars, 2011 05:14

Käre Agust….Jag är medlem i Vänsterpartiet har du inte förstått det….