Debatt: Moderat svarar miljöpartist om hundra dagar
Publicerad lördag, 05 mars 2011, 13:33 av Redaktionen
– Av Miljöpartiets 67 vallöften har partiet hunnit bryta två och tagit initiativ för endast tre, skriver Gunilla Levén i Vara i ett svar på en tidigare debattartikel av miljöpartisten Göran Larsson.
Klicka här för att se Göran Larssons artikel:
Debatt: Moderaterna har en tråkig attityd Skriven onsdag, mars 2nd, 2011
– – – –
Miljöpartiets Göran Larsson är i en debattartikel upprörd över att Moderaterna granskat hans partis vallöften. Han borde istället uppröras över att hans parti tagit så få initiativ för att uppfylla sina löften till väljarna.
Det är fullt rimligt att titta närmare på vilka initiativ ett politiskt styre tagit under sina första 100 dagar. Det är de första initiativen som ofta färgar en hel mandatperiod, men om nästintill inga initiativ tas riskerar istället hela mandatperioden att bli färglös.
Av Miljöpartiets 67 vallöften har de redan hunnit bryta två och endast tagit initiativ för tre. Bland annat har Miljöpartiet i regionfullmäktige medverkat till fortsatta motorvägsbyggen trots att man lovade motsatsen. Lyckligtvis handlar det om viktiga satsningar sprungna ur Alliansregeringens infrastrukturproposition. En starkare infrastruktur med fler järnvägsspår och bättre vägar stärker konkurrenskraften i vår del av Sverige. Det är bra för jobben och gynnar indirekt sjukvården när fler betalar skatt. Det vi vänder oss emot är att Miljöpartiet säger en sak innan valet och sedan gör något annat, eller avstår från att agera i viktiga frågor.
I sin debattartikel hävdar Göran Larsson att han inte vill privatisera några sjukhus. Trots det har hans parti godkänt att Lundby sjukhus drivs av det privata sjukvårdsföretaget Capio i ytterligare sex år. Förvisso tjänar medborgarna i detta enskilda fall på lösningen men det rimmar illa med Göran Larssons uttalande.
Vi är inte alltid överens med Miljöpartiet men tycker att de ska stå och arbeta för den politik de går till val på. På samma sätt förväntar vi oss att andra partier på ett uppriktigt sätt granskar oss.
Gunilla Levén (M)
Oppositionsråd
Västra Götalandsregionen


MP har när beslutet om vägsatningarna i regionen togs utifrån den nationella planen haft ett säryrkande där vi emotsade oss motorvägssatsningar som på E 20 mm. Nu i den politiska ledningen har vi sagt att vi tillstryker den nationella synen att bl,a E 20 skall byggas ut som främst 2 plus 1 väg. Vi har inte medgivit något annat.. Vi i MP är emot att sälja ut våra lokalsjukhus därimot så var frågan om just Lundby sjukhus avgjort tidigare men debatten handlar nu om den utredningen som gjörs gällande framtiden för våra lokalsjukhus där jag har varit tydlig att jag emotsätter mig några utförsäljningar men inte hört något sådant förtydligande från M representanter. Jag står fortfarande för att vi i den politiska ledningen agerat på ett bra och ansvarsfullt sätt och att M,s rapport om de första 100 dagarna bara är något att slänga i papperskorgen ! Det finns efter mer än 100 dagar inte ett enda gemensamt inriktinigsdokument över vad alliansen vill i regionen !