Nya äldreomsorgen kräver färre platser
Publicerad onsdag, 09 mars 2011, 09:13 av Björn SmitterbergDen förändring som skett i höst och vinter när det gäller äldreomsorg får nu konsekvenser. Vård- och omsorgsnämnden beställde på tisdagen en utredning om vilka förändringar som kan göras för att möta den nya situationen. Enligt nämndens ordförande Lena Blomgren (S) vore det oförsvarligt att inte göra en omställning för att minska kostnaderna.
Det har pågått ett halvår nu, och sedan tre, fyra månader är situationen konstant; Det finns gott om lediga platser i äldreboenden, deme4nsboenden och i korttidsboenden.
Situationen som sådan är ingen överraskning – men ingen väntade sig att den skulle komma nu. Lena Blomgren är osäker på om utbyggnaden om Ågårdens äldreboende hade blivit av om man för ett par år sedan varit i dagens situation.
– Men ändå är jag glad över det nya vid Ågårdens Vårdcentrum. Här har vi toppmodernt äldreboende.
Nästan alla äldreboenden och demensboenden visar lediga platser. Undantag är just Tallskogen, samt Bräddegårdens äldreboende och Skogsgläntans boenden. Alla andra har lediga platser. För dagen är 32 av de sammanlagt 482 platserna lediga.
– Det här måste vi göra något åt. Vi kan inte fortsätta bemanna platser som inte har brukare.
Nu skall en utredning snabbt göras för att komma fram till om brukare kan flyttas till andra avdelningar, så att kanske en hel avdelning någonstans kan stängas tills vidare.
– Det sparar nattpersonal, ledningsresurser och omsorgspersonal.
Hur det skall se ut vet ingen än. Utredningen skall presenteras redan i början av april. En tänkbar förändring är att personal flyttas från boenden till hemvård, och att det kanske inte krävs lika många semestervikarier som tidigare beräknat.
Det finns även 51 korttidsplatser, och här är det också lediga sängar. Korttid är ju ett mellanting mellan vård på sjukhus och sitt tidigare boende, eller ett nytt boende. Den problematiken måste alltså hanteras för sig.
Tendensen i landet är att behovet av antalet platser i äldreboenden och demensboenden minskar. Allt fler äldre bor kvar hemma med hjälp av hemsjukvård och hemvård allt längre och tiden på äldreboenden blir allt kortare.
– I Lidköping har vi inte kommit så långt än i det fallet. Här bor man längre tid på äldreboendet, säger Sven-Ove Andersson, förvaltningschef vid Vård & Omsorg.
– Om vi hade riksgenomsnittliga tiden för boendet skulle vi ha plats för hundratals äldre ytterligare.
Tendensen är alltså att hemvården och hemsjukvården blivit så bra att många äldre föredrar att bo kvar hemma.
Men så finns ett alternativ som har stor efterfrågan; Trygghetsboenden. Ett boende inte behöver hjälp, men känner trygghet i att hjälpen snabbt kan komma om det behövs.
– Sådana platser behöver vi fler. Och vi försöker förmå fastighetsägare att investera i trygghetsboenden.

