Debatt: Vi planerar för att slippa överbeläggningar
Publicerad torsdag, 24 mars 2011, 20:00 av Redaktionen
Miljöpartiet besvarar i kväll de debattartiklar som Kristdemokrater tidigare i dag skrivit om överbeläggningar på sjukhusen och hävdar att man startat en snabb översyn för att undvika att patienter får ligga i korridorer.
Klicka här för att se KD:s artiklar:
Debatt: Sjuka får ligga i korridorer på västsvenska sjukhus Skriven torsdag, mars 24th, 2011
En konkurrenskraftig region är målet
KD:s utspel idag i Lidköpingsnytt saknar motstycke i populism. KD försöker undergräva den politiska ledningens arbete i bland annat vårdplatsfrågorna. MP och S har agerat tillsammans med V för att få en långsiktig planering för att undvika överbeläggningar samt gett ett särskilt uppdrag om en snabb översyn vid våra sjukhus. Målsättningen är att vi helt ska undvika överbeläggningar vid sjukhusen. Naturligtvis är det ingen av politikerna i regionen som vill att någon ska gå bort i en sjukhussäng i en korridor. Monica Sehlins kommentar är mycket märklig.
Samtliga partier har varit överens om att bygga ut kollektivtrafiken. Därför är det olyckligt att KD ställer kollektivtrafik mot hälso- och sjukvård. I själva verket är regional konkurrenskraft och attraktivitet avgörande för att få in de skattemedel som vi satsar i hälso- och sjukvården samt för att få bukt med den ohälsa som utsläpp och trängsel orsakar.
Vi vägrar att ställa hälso- och sjukvård mot kollektivtrafik. Regionens uppdrag är hållbar utveckling inom såväl hälso- och sjukvård som regional utveckling. Sehlins plumpa utspel försvårar det arbetet. Den politiska ledningen försöker på allvar ta ansvar för att lösa utmaningarna inom hälso- och sjukvården. Vi välkomnar KD att vara delaktiga i det arbetet.
Göran Larsson, ledamot hälso- och sjukvårdsutskottet (MP)
Birgitta Losman, regionråd (MP)


”Socialstyrelsen riktar kritik mot Västra Götalandsregionen för att svårt sjuka människor får ligga i korridorer runt om i hela regionen”.
Detta är resultatet av den senaste mandatperiodens MP, S & V styre.
Har målsättningen denna period varit att ha överbeläggningar eller varför ser det ut som det gör i dag ?
Om ni inte lyckades så bra denna mandatperiod , varför ska man tro att ni lyckas bättre nästa ?
Du är ett skämt Jan Manitski.
”Detta är resultatet av den senaste mandatperiodens MP, S & V styre.”
Vilken mandatperiod? 3 månader.
Oven,
Er konstelation består till 70 % av S som har varit vid makten i 10 år och definitivt varit med om att ta regionen dit den står i dag.
Att MP eller V skulle varit med och förbättrat något förväntar jag mig inte.
Bra Jan. Försöken från S+V+MP att smita undan sitt ansvar är väl det enda som kallas ”skämt” i den här diskussionen.
Jan (M)anitskis och M:s vurmande och värnande om sjuka människor visar de ju verkligen i sina förändringar av sjukförsäkringen.
”En spark i baken” om du är sjuk längre än vad M tillåter!
Nu (äntligen) reagerar även läkarkåren med debattartiklar mot den inhumana hanteringen.
Varför skriver du inte vilka S varit vid makten med då, de senaste 10 åren? Jo C och FP som Moderaterna nu vill försöka få majoritet ihop med. Moderaterna som senast det begav sig förstörde hela ekonomin fullständigt i V-G regionen, något som gjorde att C och FP tog avstånd från dem.
Bra jobbat (M)anitski!
Det kanske hjälper om man sänker skatten Jan? Då verkar det finnas pengar till allt!
”För det hade vi ingen aaaning om…” ;-)
Den nuvarande politiska konstelationen har styrt i knappt tre månader i Västra Götalandsregionen. Ett sådant stort problem har grundat sig under många år i Västra Götalandsregionen.. Som jag har uppfattat så har det varit en helt annan konstelation består av bland annat FP och C som har styrt regionen fram till 2011. Frågan är vad är det som har nonchalerats av dessa politiker under många år? Naivt propaganda att skuldsatta partier som MP och V. Dessa har fått knappt chansen att göra förändringar sedan jan 2011.