Gå direkt till Nyheten (Debatt: ”Satsningen på E20 ger 30 kilometer väg!”)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 05 mars 2026

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Debatt: ”Satsningen på E20 ger 30 kilometer väg!”

Publicerad onsdag, 30 mars 2011, 12:56 av Redaktionen

ikondebattI en tidigare artikel har moderater hävdat en historiskt stor satsning på utbyggnaden av E20. Debattören Ove Nordström kan dock i planerna inte finna annat än att det gäller 30 kilometer av E20 i Skaraborg.

Klicka här för att läsa artikeln det hänvisas till:
Debatt: Alliansen satsar på E20 Skriven torsdag, mars 17th, 2011

Cecilia Widegren (M), tom och innehållslös!

Denna misslyckade ”fröken E20”-Moderat hade för övrigt en artikel ang.  just denna väg i allehanda medier den 17 mars. Där löd rubriken ”Alliansen satsar på E20!”

Detta har Widegren skanderat i så många år nu utan att något hänt så nu förnedrar hon även andra Moderater genom att få dem att också skriva om denna väg och alliansens ”satsningar”. I det senaste exemplet var ju självaste infrastrukturminister Elmsäter-Svärd med och förnedrade sig.

Läser ni artikeln så ser ni att de skriver att Alliansen gör en historisk infrastruktursatsning på 500 miljarder fram till 2021. Av denna ”historiska” satsning så går det ”historiska”  beloppet av 2 miljarder till just E20, som de i sin rubrik påstod sig satsa på. Skrattretande!

Jag tog mig nöjet att läsa i den nationella handlingsplanen och då visade det sig att Widegrens ”historiska” E 20 satsning denna gång renderar i 30 km väg, fram till 2021. Ja, nog är det historiskt, men historiskt lite!

Dessutom skriver de i artikeln att: ”Oppositionens påståenden om att alliansregeringen gett upp tanken att på lång sikt bygga ut E 20 genom Skaraborg till fyrfältsväg eller motorväg saknar täckning i verkligheten.”

Ett helt felaktigt påstående eller rättare sagt en ren lögn, för i nationella handlingsplanen visar det sig att av dessa ”historiska” 30 km E20 väg så är det bara 20 km som är fyrfältsväg. Resterande 10 km är 2+1 väg. Varför i herrans namn skulle man bygga 2+1 väg i en så ”historisk” satsning om man tänkt sig bygga ut hela E20 till fyrfältsväg?

Och om det blir 20 km fyrfältsväg fram till 2021, när hade då Widegren tänkt sig att hela E20 skulle vara utbyggd till fyrfältsväg? En fråga som Widegren verkligen bör besvara offentligt. Svaret blir nog ”historiskt” i så fall!

Tack för ordet
Ove Nordström (V)

12 Kommentarer
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Kerca
Gäst
Kerca
30 mars, 2011 06:12

Märkligt att inte allianssupportrarna har något att komma med i denna fråga. Kan det möjligen bero på att debattören träffat huvudet på spiken, fixerat sanningen och därmed skapat noll utrymme för alliansens pajkastning. Fakta presenterat på detta sätt är naturligtvis svårt att vifta bort som ”kommunistisk propaganda” och andra vanliga argument. Bra Ove, spännande att se fortsättningen.

MagnusKling
Gäst
MagnusKling
2 april, 2011 01:37
Svarar  Kerca

Bra kommentar du skrivit…

Mvh Magnus Kling (V)

Nisse
Gäst
Nisse
30 mars, 2011 07:24

Jösses – tog det dig två veckor att gå in i planen, få bekräftat det Widegren skriver för att sedan repetera det nästan ordagrant? Knappast värt en egen ledare…

OveNordstrom
Gäst
OveNordstrom
31 mars, 2011 06:43
Svarar  Nisse

Om du läser kommentarerna till Alliansartikeln Nisse, så ser du att jag redan kollat planen då. Ingen ytterligare kommentar eller förklaring har dock kommit från Widegren under dessa två veckor och då var det skäl nog för en artikel.

Agust Vråk
Gäst
Agust Vråk
31 mars, 2011 07:16

Även om du i ditt blinda hat mot Alliansen tycker att allt som görs är värdelöst så får du väl rannsaka dig själv och ditt parti: Hur många meter väg har vänsterpartiet lyckats åstadkomma?

OveNordstrom
Gäst
OveNordstrom
31 mars, 2011 02:14
Svarar  Agust Vråk

I förhållande till vad vi lovat, 100% till skillnad från Widegren och M.

Agust Vråk
Gäst
Agust Vråk
31 mars, 2011 02:53

Utav den sanningen ska man alltså läsa ut= Absolut ingenting! Inte en meter!

OveNordstrom
Gäst
OveNordstrom
1 april, 2011 07:44
Svarar  Agust Vråk

Fel August, slutsatsen är att Vänsterpartiet lovar inte mer än man kan hålla till skillnad mot Moderaterna.

Agust Vråk
Gäst
Agust Vråk
1 april, 2011 08:54

Det är väl ganska enkelt att hålla sina löften när man vet att man aldrig kommer att behöva genomföra dom, detta pga av att det finns inga väljare som någon gång någon stans kommer att sätta vänsterpartiet i regeringsställning. Vilket är ett bevis på svenska väljares klokhet!

Elof
Gäst
Elof
1 april, 2011 11:26
Svarar  Agust Vråk

Och det där är bara vilda spekulationer från din sida. Själv så tror jag nog att Vänsterpartiet någon gång i framtiden kommer att sitta i regeringen. Kanske t.o.m. efter nästa val. Och nej, jag är inte vänsterpartist och inte heller tokliberal.

OveNordstrom
Gäst
OveNordstrom
1 april, 2011 02:08
Svarar  Agust Vråk

Och detta är alltså ditt försvar för Widegrens och Moderaternas tillkortakommanden i denna E20 fråga! Imponerande (ironi) :-D

MagnusKling
Gäst
MagnusKling
2 april, 2011 01:31

Tja skall det va stake i Aliansen ( moderaterna) skall det va en stump motorväg se, verkar det som…..

Magnus Kling debbatör (V)