Gå direkt till Nyheten (Kritik mot kvalitet på utbildning i Vara)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 11 mars 2026

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Kritik mot kvalitet på utbildning i Vara

Publicerad onsdag, 30 mars 2011, 10:54 av Redaktionen

Ansvariga för skolan i Vara behöver stärka kvalitetsarbetet för att ta reda på vad som krävs för att fler elever och vuxenstuderande ska nå målen för utbildningen. Ett viktigt steg är att förbättra analysen av kunskapsresultaten. Det konstaterar Skolinspektionen i en rapport i dag.

Skolinspektionen har gått igenom alla skolor och övriga utbildningsverksamheter i Vara kommun. Tillsynen är en del av Skolinspektionens genomgång av samtliga kommuner och skolor i landet. Skolinspektionen lyfter i första hand fram brister och områden som behöver förbättras. Utgångspunkten är barns och elevers rätt till god omsorg och god utbildning i trygg miljö.

Vara kommun sammanställer och analyserar grundskolans resultat, men ägnar betydligt mindre uppmärksamhet åt gymnasieskolan och vuxenutbildningen. Det innebär att ansvariga för skolan inte vet vad som gymnasieskolan och vuxenutbildningen behöver förbättra för att fler elever och studerande ska nå målen för utbildningen.

Skolinspektionen konstaterar också att de som jobbar med gymnasieskolan inte har tillräckligt höga förväntningarna på alla sina elever, vilket kan vara en del av förklaringen till låga resultat på elprogrammet och fordonsprogrammet.

17 Kommentarer
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
OveNordstrom
Gäst
OveNordstrom
30 mars, 2011 12:48

Så ser det borgerliga arvet ut i verkligheten, de som säger sig satsa på att förbättra resultaten. Det är mycket de säger som aldrig blir just mer än tomma ord!
Precis samma sak som med FP:s krav på att förbättra lärarstatusen (höjda löner?). Sedan visar undersökningar att det är i de FP styrda kommunerna som lärarlönerna är lägst i landet.

Agust Vråk
Gäst
Agust Vråk
30 mars, 2011 03:47

Så du kan alltså bevisa att de kommuner som är styrda av vänsterpartiet visar upp ett bättre skolresultat?

OveNordstrom
Gäst
OveNordstrom
30 mars, 2011 06:55
Svarar  Agust Vråk

Det sköter uppenbarligen Skolinspektionen om du bemödar dig med att läsa artikeln August.

Agust Vråk
Gäst
Agust Vråk
31 mars, 2011 06:50

Kan du inte vara snäll och ge mig några exempel på kommuner som styrs av vänsterpartiet som visar upp ett bättre skolresultat än borgerligt styrda kommuner? Gärna också exempel på kommuner som är styrda av vänsterpartiet som har högre lärarlöner än snittet?

OveNordstrom
Gäst
OveNordstrom
31 mars, 2011 02:26
Svarar  Agust Vråk

Jag förstår att du vill avvika från ämnet. Det gör du alltför ofta när du saknar argument, men uppenbarligen är Lidköping bättre än Vara.

Agust Vråk
Gäst
Agust Vråk
31 mars, 2011 02:56

Väntar fortfarande på exempel på kommuner med bättre elevresultat och högre lärarlöner som är styrda av vänsterpartiet….

OveNordstrom
Gäst
OveNordstrom
1 april, 2011 09:06
Svarar  Agust Vråk

Du, det var Vara som fick kritik av skolinspektionen i artikeln. Ett borgerigt arv!

erik_lisch
Gäst
erik_lisch
2 april, 2011 06:39
Svarar  Agust Vråk

Det har väl ingenting med saken att göra? Artikeln handlar om att skolan i Vara är undermålig, och Vara är borgerligt styrt. Försök inte byta ämne.

UndrandeInflyttad
Gäst
UndrandeInflyttad
31 mars, 2011 06:14
Svarar  Agust Vråk

Ja det är ju ganska enkelt att svara på den frågan Agust Vråk, ingen kommun styrs av Vänsterpartiet, svårare är det inte. Sedan att Vänsterpartiet sitter med i kommuner som ett ytterlighetsparti är ju en annan sak. Det är detta som Oven Nordström har svårt att förstå.

OveNordstrom
Gäst
OveNordstrom
31 mars, 2011 08:58

Fagersta och Degerfors styrs båda av Vänsterpartiet. Bara som information U.I.

Agust Vråk
Gäst
Agust Vråk
1 april, 2011 06:45

Se där, det hade du kolla på iaf! Kanske inte är så svårt ifs då antalet kommuner som styrs av (v) är ganska lätträknade. Då väntar vi spänt på svaret på mina frågor:
Kan du inte vara snäll och ge mig några exempel på kommuner som styrs av vänsterpartiet som visar upp ett bättre skolresultat än borgerligt styrda kommuner? Gärna också exempel på kommuner som är styrda av vänsterpartiet som har högre lärarlöner än snittet?

UndrandeInflyttad
Gäst
UndrandeInflyttad
1 april, 2011 07:29

2 av Sveriges 290 kommuner!!!, får se hur mycket blir det i % Ove???? inte ens 1 %. Det gäller att slå sig för bröstet Ove o tro att Vänstern o Ove Nordström har trovärdighet Jag säger ” du är ett skämt ” ett uttryck som du själv använder på oliktänkande här på LN.

OveNordstrom
Gäst
OveNordstrom
1 april, 2011 09:04

Apropå skämt, ”ingen kommun styrs av vänsterpartiet” skrev du. Redan glömt det eller?

UndrandeInflyttad
Gäst
UndrandeInflyttad
2 april, 2011 08:33

Nej då Ove d har jag inte glömt men tyckte att då det rör sig om antal i promille kunde jag bortse från dessa ;-)

OveNordstrom
Gäst
OveNordstrom
2 april, 2011 11:47

Hur många kommuner hade du räknat med att ett litet parti som V skulle ha egen majoritet i då U.I?

UndrandeInflyttad
Gäst
UndrandeInflyttad
2 april, 2011 02:40

Naturligtvis ingen men det finns alltid undantag. Sedan vet du också att kommunalpolitiken skiljer sig oftast från rikspolitiken, Att sedan Degerfors o Fagersta styrs av Vänsterpartiet, det säger inte det att deras politik är lika som den politik Götenes Vänster försöker bedriva. Kommunalpolitiken förs för kommunernas bästa inte som i dit fall utifrån fanatism o egen ideologi.

OveNordstrom
Gäst
OveNordstrom
2 april, 2011 05:13

Det får du nog förklara närmare. Fanatism o egen ideologi! Det var nog det dummaste jag hört på länge. Vad detta sen skulle ha med artikeln ovan att göra förstår jag inte heller.