Gå direkt till Nyheten (Konstnärliga elever har examenutställning)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 08 mars 2026

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Konstnärliga elever har examenutställning

Publicerad måndag, 04 april 2011, 17:05 av Björn Smitterberg

dlgvernissage_110404-002I eftermiddag öppnade avgångseleverna vid De la Gardiegymnasiets estetiska program sin utställning – en slagsfinal på tre års arbete där alla slags idéer fått omsättas i teknik och material. Flera elever har med många olika saker på utställningen.

Johanna Karebäck är en av eleverna vars mångsidighet man kvickt lägger märke till.

– Jag gillar de afrikanska djuren, men har tyvärr aldrig fått se dem på riktigt, säger Johanna Karebäck om sin teckningar – knivskarpa och exakta.

Men in black kallar hon de små svarta huvudena som skapats i keramik.

dlgvernissage_110404-011

– Jag gillar keramik. Efter gymnasiet vill jag gärna fortsätta på Formakademien – jag har i alla fall sökt.

dlgvernissage_110404-004

Elin Munter är en annan produktiv elev med många olika inslag i utställningen som är öppen denna vecka och hålls i Stadshuset. Hennes ansikte här är innehållsrikt.

dlgvernissage_110404-002

Mikaela Holmgren är också produktiv – inte minst med keramik.

– Utstsällningen är inte bara för att visa vad som gjorts, säger Hjördis Blomberg, en av lärarna.

– Eleverna får också en insikt i vad som behöver göras till en utställning och hur man får tala om att den finns så det kommer besökare.

På ett sätt är det en gränslös utbildning.

– Ja, det är ju alla möjliga tänkbara tekniker som kommer till användning.