Gå direkt till Nyheten (Nya framgångar för Lidköpings kanotförening – tog SM medaljer)

 
  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 13 april 2024

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Nya framgångar för Lidköpings kanotförening – tog SM medaljer

Publicerad Wednesday, 13 July 2011, 06:43 av Redaktionen

Lidköpings kanotister kämpade till sig flera fina placeringar på dag 2 (tisdagen) under Kanot-SM i Hofors.
Flera av kanotisterna klarade att nå finalplatserna.  

-Den mest överraskade medaljen var på K4 500 m i juniorklassen, Marcus Andersson, styrman fick utgå p g a av sjukdom. Lidköpings K4:a fick då möblera om i besättningen och Filip Ekblad fick ta över som styrman och Max Christensen fick gå in som reserv, säger Per Andersson lagledare.

– Det var inte förrän vi passerade mållinjen som jag var säker på att vi fått medalj, det var tajt och skilde mindre än 1,5 m mellan guld och brons, säger Filip Ekblad som tillsammans med Gustav Smedman, Max Christensen och Fredrik Johansson klarade bronsmedaljen i juniorklassen.

K4 5000 m Junior D 18 tog silver, från vänster Annie Johansson, Anna Cerenius, Karolina Bjernfelt Sjöstedt, Sofia Bodner

Lidköpings K 4 i juniorklassen D 18 på långloppet 5000 m lyckades än bättre och bärgade hem silvermedaljen med Anna Cerenius som styrman, Fanny Lilja, Karolina Bjernfelt Sjöstedt och Annie Johansson.

Erik Öberg och Johan Lilja lyckades att ta sig till final i K 2, 500 m i den tuffaste klassen H22. De hade ett tufft motstånd mot sig där bl.a. Marcus Oscarsson och Henrik Nilsson som båda har en guldmedalj i OS deltog, Johan och Erik slutade 9:a.

Resultat för Lidköping:

K 4 D 18 5000 m Silver
Anna Cerenius, Annie Johansson Fanny Lilja, Karolina Bjernfelt Sjöstedt

K4 H 18 500 m Brons
Filip Ekblad, Gustav Smedman, Max Christensen, Fredrik Johansson

K1 D 22 1000 m final Brons
Karin Johansson, Örebro (bor och tränar i Lidköping)

K2 D 18 500 m final
Anna Cerenius, Annie Johansson 4:a
Fanny Lilja, Karolina Bjernfelt Sjöstedt

K1 H 22 1000 m B-final
Johan Lilja, 2:a
Robin Andersson, 7:a

K1 H 18 500 m B-final
Fredrik Johansson, 5:a
Filip Ekblad, 6:a

K1 D 16 500 m final
Fanny Lilja, 4:a
Sofia Bodner, 6:a

K 1 H 14 2500 m
Adam Wedebrand, 12:a
Oskar Blad, 15:e

K1 D 18 500 m B-final
Karolina Bjernfelt Sjöstedt 6:a

K1 D 18 500 m final
Annie Johansson, 4:a
Anna Cerenius, 7:a

K1 H 16 500 m final
Gustav Smedman 8:a

K2 H 22 500 m
Erik Öberg, Johan Lilja 9:a

K2 H 18 5000 m
Filip Ekblad, Fredrik Johansson 7:a

– Jan Fransson