Nya Stadens torg får högsta prioritet i omdaningen
Publicerad tisdag, 06 december 2011, 18:03 av Björn SmitterbergDet blir Nya Stadens torg som får nästa satsning i omdaningen av centrala Lidköping. Stenportsgatan är inte helt klar, och nu har beslutats att även träden på nya Stenportsplatsen ska få belysning. Hur torget ska utformas är inte klart. Det enda som är bestämt hittills är att belysningsstolparna skall ersättas med snyggare, anpassade till Lidköpingsmiljön.
I januari skall Samhällsbyggnadsnämnden och Kommunstyrelsen diskutera det här – för det handlar om stora pengar. Möjligen finns det tre miljoner att använda under 2013. Men det krävs betydligt mer.
Samverkansgruppen har en lång lista över förändringar. Lidköpingsnytt har skrivit om den tidigare – klicka här för att se den.
Samhällsbyggnadsnämndens politiker hoppas på fortsatt samverkan med fastighetsägarna för att genomföra förändringarna som totalt handlar om cirka 30 miljoner kronor. De borgerliga partierna – oppositionen – vill anslå de här pengarna under tre år. Majoriteten är inte lika intresserad till så stora satsningar på så kort tid.
I dag finns en prioritering som ser ut så här:
1. Nya Stadens torg
2. Sveagatan och Iqbals torg
3. Kopparslagargatan.
När det gäller gatorna så är det Torggatan som står modell för utformningen.
De tre träd som planteras på Stenportsplatsen skall alltså få belysning – inte någon särskild julbelysning utan en riktig belysning året runt. Dessutom skall platsen få fler blomsterlådor. Flera politiker anser nämligen att platsen ser lite naken ut i dag.
Nu kanske Stenportstorget kan bli så snyggt som det var tänkt! Helt rätt att byta belysningsstolpar till Lidköpings modell! Blomkrukorna på övriga gatan skall ju även finnas på Stenportstorget!
Nu hoppas jag bara att snart få läsa att betongsofforna försvinner och att flera gröna av Lidköpingsmodell monteras på båda sidor av torget! Varför skall gaturummet förfulas på detta sätt?!
Enligt information är inte sofforna i samma utförande dom de var i beslutsunderlaget! Stämmer det?
Sedan kan ju politiken, i förbigående, ändra namnet från plats till torg!
Jag instämmer vad gäller ”betongsuggorna” ja jag kallar dessa för det. Vem har sagt att de skall stå där o vem har tänkt till i utformningen av ”sofforna”. Jag föreslår en ny plats åt ”suggorna”, vid kommunhusets entré på Skaragatan. Skulle nu detta förslag från mig ogillas av de ”boende” i kommunhuset så ställ ”suggorna” utanför Sockerbruket istället då. Lite ironi men i all välvilja.